Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wilgoć w starym domu

Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, jest więc szczególnie niebezpieczna dla alergików. W użytkowanym od wielu lat domu może występować „od zawsze” lub pojawia się nagle „nie wiadomo skąd”. Uzyskanie dobrego mikroklimatu w budynku, w którym od dłuższego czasu występuje nadmierne zawilgocenie, wymaga przeprowadzenia bardzo starannej kontroli w celu...
Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, jest więc szczególnie niebezpieczna dla alergików. W użytkowanym od wielu lat domu może występować „od zawsze” lub pojawia się nagle „nie wiadomo skąd”. Uzyskanie dobrego mikroklimatu w budynku, w którym od dłuższego czasu występuje nadmierne zawilgocenie, wymaga przeprowadzenia bardzo starannej kontroli w celu znalezienia jego źródeł. Często konsekwencją zawilgocenia jest konieczność przeprowadzenia gruntownych prac remontowych.

Skąd bierze się wilgoć

Wilgoć w domu może pojawiać się w wyniku:

  • przecieków spowodowanych opadami atmosferycznymi;
  • nieszczelności instalacji;
  • podsiąkania kapilarnego i przenikania wód gruntowych;
  • kondensacji pary wodnej.

Przecieki mogą pochodzić z dachu, orynnowania, nieszczelnych okien i drzwi, jak też z instalacji wodociągowej, grzewczej czy kanalizacyjnej. Niekiedy bywają one trudne do zauważenia, gdyż woda może przemieszczać się wewnątrz ściany, w miejscach trudnodostępnych i dopiero po pewnym czasie objawy zawilgocenia stają się widoczne.

Wykrycie takich przecieków – jeśli nie ma wyraźnych śladów wilgoci – następuje najczęściej podczas sprawdzania stanu instalacji lub dachu. Ze względu na lokalne nieszczelności, zawilgocenie najczęściej dotyczy niewielkiej powierzchni, ale w przypadku gromadzenia się wody np. pod podłogą skutki mogą obejmować cały dom.

 

Podsiąkanie kapilarne wody z gruntu należy do najczęstszych przyczyn trwałego zawilgocenia starych domów, w których nie ma izolacji przeciwwilgociowej lub została ona zniszczona. Charakterystycznym objawem przenikania wody tą drogą jest pojawienie się wilgotnych, z czasem pokrytych pleśnią lub grzybem, plam na ścianach na styku z podłogą parteru oraz białych wykwitów solnych na elewacji. Zależnie od stopnia zawilgocenia gruntu oraz rodzaju fundamentów plamy te sięgają na różną wysokość nad podłogą i często zauważa się również odpadanie tynku w tych miejscach.

Natomiast ściany i podłoga w piwnicy mogą być zawilgocone w wyniku przenikania wody z gruntu – zarówno opadowej, jak i gruntowej, wywierającej parcie hydrostatyczne na przegrody. Napór wody gruntowej i jej wnikanie przez nieszczelności objawia się wyraźnymi przeciekami a niekiedy nawet „fontanną” tryskającą z podłogi lub ściany. Natomiast mokre, ale nie kapiące plamy na ścianach lub w pasie przypodłogowym to objaw przenikania wilgoci z gruntu, np. podciąganej kapilarnie.

Zawilgocenie domu
na skutek kondensacji pary wodnej to najczęściej skutek niedostatecznej wentylacji pomieszczeń oraz słabego ich ogrzewania. Często zawilgocenie takie następuje już w czasie budowy domu i jego wykańczania, gdy z chęci oszczędności ograniczamy lub w ogóle nie ogrzewamy domu przed jego zasiedleniem. W efekcie dom nie może dostatecznie wyschnąć z wilgoci technologicznej (wody zawartej w zaprawach, tynkach), a niska temperatura sprzyja dodatkowemu zawilgoceniu w wyniku kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Zdarza się więc, że zanim w domu ktoś zamieszka, już powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. W starych domach częstą przyczyną zawilgocenia jest wykraplanie się pary wodnej w miejscach, gdzie występują mostki cieplne a także w miejscach, gdzie przebiegają rury z zimną wodą.

 

W przypadku ogólnego zawilgocenia kondensacja pary wodnej następuje nie tylko na widocznych elementach domu, ale również wewnątrz ścian, stropów i dachu – jeśli nie została w nich umieszczona izolacja paroszczelna, a przenikająca przez przegrody para wodna nie może swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Problem ten dotyczy zwłaszcza przegród o konstrukcji drewnianej, ocieplanej styropianem, gdzie niski opór dyfuzyjny samej konstrukcji umożliwia wnikanie i kondensację pary w warstwie izolacji termicznej.

Cezary Jankowski
Pobierz wersję pdf: Wilgoć w starym domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".