Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie - bez kurzu i roztoczy

Choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Szacuje się, że – w zależności od postaci choroby – choruje na nie 10-30% populacji. Jednym z czynników wywołujących uczulenie są składniki kurzu. Instalacje centralnego odkurzania stanowią skuteczne narzędzie pomagające utrzymać czystość, jednocześnie są funkcjonalnym i wygodnym elementem...

Choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Szacuje się, że – w zależności od postaci choroby – choruje na nie 10-30% populacji. Jednym z czynników wywołujących uczulenie są składniki kurzu. Instalacje centralnego odkurzania stanowią skuteczne narzędzie pomagające utrzymać czystość, jednocześnie są funkcjonalnym i wygodnym elementem wyposażenia nowoczesnego mieszkania. Trudniej jest dobrać właściwy dla alergika odkurzacz. Ale i to jest możliwe.

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna chorować na alergię, powodowaną przez jeden lub kilka składników kurzu, czyli włosy ludzkie, sierść zwierząt, przetrwalniki grzybów, pyłki kwiatów, części owadów, roztocza, bakterie. Objawami choroby są katar, kaszel, swędzenie oczu, ból głowy. Przypadłości te mogą nawet doprowadzić do astmy.

 

Badania wykazują, że statystycznie w domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje ok. 20 kg kurzu rocznie. Oczywiście, wartość ta jest szacunkowa i zależy od wielu czynników, daje jednak pojęcie o skali zjawiska.

 

Skutecznym sposobem walki z kurzem i brudem, a w konsekwencji z alergią, jest stosowanie instalacji centralnego odkurzania lub sprzątanie urządzeniem wyposażonym w filtr HEPA, bądź wodny, maszynami piorącymi albo agregatami parowymi.

Centralne odkurzanie

Instalacja centralnego odkurzania stanowi zdecydowanie najlepszą metodę sprzątania pomieszczeń. Jest nieodzowna w domu alergika. Jeżeli tylko mamy możliwość jej wykonania, należy to zrobić. Dzięki instalacji centralnego odkurzania poprawimy jakość powietrza we wnętrzach poprzez usunięcie kurzu wraz z zassanym powietrzem poza budynek.

Tradycyjny odkurzacz przefiltrowane powietrze zawraca do pomieszczenia. Jeżeli ma niskiej klasy filtr, to część zanieczyszczeń pozostaje. Dodatkowo, silny strumień powietrza wylatującego z odkurzacza powoduje poderwanie kurzu i wymieszanie go z powietrzem w pomieszczeniu. Opisane zjawiska wpływają na wtórne zanieczyszczenie powietrza i obniżenie jego jakości. A to z kolei jest bardzo niekorzystne dla alergików. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku jest więc największą zaletą centralnego odkurzacza. Chcąc odkurzać, wkładamy do gniazda wąż z taką końcówką, jaka przyda się nam do planowanych prac.

Kiedy planować wykonanie instalacji?

Na instalację centralnego odkurzania najlepiej zdecydować się już na etapie projektowania domu. Można wtedy wybrać najlepsze miejsce do zamontowania gniazd ssących, określić, gdzie będą zamontowane przewody i ustalić lokalizację jednostki centralnej.

Chcąc ograniczyć do minimum konieczność kucia bruzd, należy wykorzystać gotowe piony instalacyjne, kanały wentylacyjne, przestrzenie pomiędzy ścianami z płyt gipsowo-kartonowych oraz nad sufitami podwieszanymi. Montaż instalacji centralnego odkurzania jest również możliwy w budynku zamieszkałym. Wiąże się to jednak z dodatkowymi pracami w postaci wykonania przebić w ścianach i stropach oraz osłon, czy obudów przewodów.

 

Całą inwestycję i związane z nią koszty można podzielić na dwa etapy – i to jest kolejną zaletą systemu. Pierwszy etap ogranicza się do rozprowadzenia instalacji podciśnieniowej i montażu gniazd ssących. Drugi etap, czyli zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów do sprzątania, może nastąpić w dowolnym, dogodnym dla inwestora czasie (na przykład po wykończeniu domu).

Stefan Erde
Pobierz wersję pdf: Bez kurzu i roztoczy
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".