Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jakie ogrzewanie dla alergika?

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja...

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?

Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja – inaczej: ruch ogrzanego powietrza w pomieszczeniu – jest odpowiedzialna za wzbijanie kurzu z podłogi, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla alergika. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Ciepłe powietrze, jako lżejsze, unoszone jest do góry, a na jego miejsce napływa od dołu chłodniejsze. Promieniowanie natomiast polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu). Powietrze ogrzewa się w sposób pośredni – od ścian i sprzętów. Jaki będzie udział procentowy poszczególnych typów przekazywania ciepła, zależy od rodzaju ogrzewania.

Tradycyjne grzejniki, montowane na ścianie, oddają ciepło przede wszystkim przez konwekcję, w mniejszym stopniu na drodze promieniowania. Ogrzewanie płaszczyznowe – w którym grzejnikiem jest płaszczyzna podłogi, ściany lub sufitu – przekazuje większość ciepła przez promieniowanie.

Jakie jeszcze argumenty warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj ogrzewania?

Przy temperaturze powierzchni grzewczej wyższej niż 60°C rozpoczynają się procesy suchej destylacji pyłów organicznych i przypiekanie ich na powierzchniach grzejników. Produkty tych procesów (np. amoniak) drażnią błony śluzowe nosa, dając bardzo nieprzyjemne odczucie suchości w ustach, zwłaszcza w okresach mrozu. Dlatego w domu alergika należy tak zaprojektować instalację c.o., żeby nie została przekroczona podana powyżej temperatura.

 

Iwona Małkowska
Pobierz wersję pdf: Jakie ogrzewanie?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".