Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja - dobre powietrze

Zadaniem systemu wentylacyjnego w zwykłym domu jednorodzinnym jest dostarczenie świeżego powietrza w ilości niezbędnej do oddychania. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku domu alergika. Wentylacja musi zapewnić, oprócz świeżego powietrza, usuwanie z niego zanieczyszczeń, w skład których wchodzą różnego rodzaju alergeny.Wybór konkretnego systemu wentylacji uzależniony jest od rodzaju...
Zadaniem systemu wentylacyjnego w zwykłym domu jednorodzinnym jest dostarczenie świeżego powietrza w ilości niezbędnej do oddychania. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku domu alergika. Wentylacja musi zapewnić, oprócz świeżego powietrza, usuwanie z niego zanieczyszczeń, w skład których wchodzą różnego rodzaju alergeny.

Wybór konkretnego systemu wentylacji uzależniony jest od rodzaju alergii, na którą cierpi osoba przebywająca w domu. Jeżeli jest to uczulenie na kurz i substancje znajdujące się w pomieszczeniu, a alergik mieszka w okolicy, gdzie powietrze atmosferyczne nie jest silnie zanieczyszczone, można stosować wentylację grawitacyjną.

Jeżeli jednak dom alergika znajduje się na terenie miasta lub okręgu przemysprzemysłowego, gdzie powietrze zewnętrzne jest silnie zanieczyszczone, to napływające powietrze może powodować reakcje alergiczne. Nie należy wtedy otwierać okien. Do pomieszczeń powinno być dostarczone powietrze oczyszczone przez filtr. Stosujemy wtedy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła lub system ogrzewania powietrznego.

Jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki traw, kwiatów lub inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zewnętrznym, nie powinno się ono dostawać przez okna do pomieszczenia, tylko najpierw zostać oczyszczone za pomocą filtrów. Możemy zastosować wtedy rekuperator lub system ogrzewania powietrznego, a osoby uczulone na pyłki roślin, których kwitnienie przypada na okres letni, mogą także zastosować klimatyzację z klimatyzatorami wyposażonymi w filtr powietrza dla alergików. Podane są w niej przeciętne ilości zanieczyszczeń pyłowych na wsi, w mieście i na terenie przemysłowym.

Wentylacja grawitacyjna

Rozwiązaniem najczęściej spotykanym w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna. W chłodnych porach roku zużyte powietrze usuwane jest kratkami wywiewnymi z kuchni, łazienki lub WC, a powietrze świeże dostaje się do pomieszczeń poprzez nawiewniki montowane w stolarce budowlanej. Zasada działania wentylacji grawitacyjnej polega na tym, że napływające do domu powietrze zimne wypiera na zewnątrz lżejsze od niego powietrze ciepłe.

Na rynku dostępne są nawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną: nawiewniki higrosterowane oraz nawiewniki automatyczne reagujące na różnicę ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Charakterystyczną cechą nawewników jest to, że nie można ich całkowicie zamknąć. Dzięki temu zawsze jest zapewniony dopływ powietrza świeżego, jeżeli tylko jest spełniony podany poniżej warunek.

Tomasz Pabur

Pobierz wersję pdf: Dobre powietrze
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".