Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie ogrodu

Wiele osób pragnęłoby zaprojektować własne otoczenie domu, ale nie zaznajomionym z tematem czynność ta może wydawać się niezmiernie skomplikowana. Rozważania o planowaniu swego ogrodu należy rozpocząć od sprecyzowania, co miałoby w nim zaistnieć...

Wiele osób pragnęłoby zaprojektować własne otoczenie domu, ale nie zaznajomionym z tematem czynność ta może wydawać się niezmiernie skomplikowana. Rozważania o planowaniu swego ogrodu należy rozpocząć od sprecyzowania, co miałoby w nim zaistnieć i w jaki sposób będzie użytkowany.

Okres zimowy jest doskonałym momentem, by poświęcić chwilkę wolnego czasu na przemyślenia dotyczące oczekiwań i potrzeb przyszłych użytkowników ogrodu. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, co chcielibyśmy robić w naszym wymarzonym ogrodzie. Warto zastanowić się, czy będzie on służył wyłącznie do wypoczynku, rekreacji i zabawy, czy może pragniemy mieć kawałek miejsca na małą uprawę warzyw oraz owoców, by móc cieszyć się prawdziwym smakiem darów natury.

 Tworząc kompozycję można działać barwą ulistnienia roślin
 Tworząc kompozycję można działać barwą ulistnienia roślin. Ciemnobordowe krzewy wyraźnie odznaczają się spośród masy zieleni  (fot. Zbogar)

Jeśli członkami rodziny są również malutkie dzieci, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby i bezpieczeństwo. W takim wypadku należałoby zastanowić się nad wydzieleniem miejsca na piaskownicę lub mały placyk zabaw, a także wykluczyć posadzenie roślin o trujących liściach czy owocach lub w jakimś innym stopniu zagrażającym maluchom (np. o długich kolcach lub cierniach).

 

Kiedy brak nam pomysłu na wymarzony ogród, można posiłkować się przeróżnymi materiałami dostępnymi na rynku. Warto zaopatrzyć się w kilka czasopism o tematyce ogrodowej. Już po kilku stronach lektury z pewnością znajdzie się coś interesującego, co będzie można wykorzystać w swoim założeniu. Mając jakieś konkretne marzenia i wizje warto je spełnić.

Pamiętać przy tym należy, że natura, z którą mamy do czynienia, jest kapryśna i rządzi się własnymi prawami. Nie warto oczekiwać cudów i już na samym wstępie trzeba zarzucić pragnienia o bananowcu, czy wielkiej palmie rosnących na środku trawnika, gdyż klimat jaki panuje w naszym kraju nie pozwoli takim roślinom na przetrwanie.

 

Projektowanie ogrodu jest pewnego rodzaju sztuką. Potrzebna jest duża wyobraźnia, by poszczególne elementy poustawiać w przestrzeni tak, by dobrze ze sobą współgrały. Dobrze zaplanowany ogród jest w pierwszej kolejności funkcjonalny i poprawia samopoczucie osobom w nim przebywającym.

 

Nie ma tu mowy o istnieniu elementów, które mogą wywoływać irytację lub zdenerwowanie. Użytkownik ogrodu musi czuć się w nim doskonale i być zadowolonym z jego wyglądu.

 

Przy planowaniu należy pamiętać też o przyszłej pielęgnacji. Gdy zasadzimy bardzo dużą ilość przeróżnych roślin, trzeba liczyć się z tym, że ogród będzie wymagał sporo pracy. Wszelkie rabaty należy pielić, a trawniki kosić, więc sadząc drzewa warto przewidzieć, czy nie będą one przeszkodą w poruszaniu się z kosiarką. Nigdy nie należy wychodzić z założenia, że drzewo najwyżej się wytnie, bo to wiąże się z niepotrzebną pracą, a czasem i kosztami.

 

Warto pamiętać, że głównym materiałem z jakiego „budujemy” ogród jest żywa, rosnąca roślina, która z każdym rokiem zwiększa swoje rozmiary. Konieczna jest więc wiedza dotycząca zapotrzebowań, wymagań glebowych oraz świetlnych, a także możliwości takiej rośliny. Chyba każdy wolałby uniknąć zdziwienia i niepotrzebnego kłopotu, gdy z posadzonego półmetrowego drzewka wyrośnie 30-metrowy olbrzym, który zasłoni pół ogródka i zabierze całe światło wpadające wcześniej do domu, lub gdy roślina po prostu uschnie z bliżej nieznanych przyczyn.

 

Wszystko to nie oznacza oczywiście, że nie można samemu zaplanować i posadzić roślin. Warto tutaj posiłkować się wiadomościami umieszczonymi w licznej literaturze. W katalogach roślin znajduje się bardzo duża gama gatunków oraz ich wymagań. Takie książki można kupić w każdym centrum ogrodniczym.

 

Dla niezdecydowanych i niepewnych swoich decyzji świetnym rozwiązaniem jest udanie się do osoby profesjonalnie zajmującej się projektowaniem, czyli do architekta krajobrazu. Doradzi on, co można zmienić na działce lub zaproponuje kilka rozwiązań naszego ogrodu. Pozwoli upewnić się co do doboru gatunków roślin i słuszności rozwiązania niektórych zagadnień, gdyż taka osoba posiada rozległą wiedzę ogrodniczą i uchroni amatorów-miłośników od często popełnianych błędów. Dobry projektant zaplanuje ogród tak, by całkowicie spełnił oczekiwania wszystkich domowników.

Jeśli dodatkowo zajmuje się pielęgnacją, można od razu zlecić mu opiekę nad ogrodem. Pozwoli to na uchronienie się od strat poniesionych w wypadku nieprawidłowego pielęgnowania specyficznych gatunków roślin. Pomoc architekta będzie szczególnie przydatna przy budowie murowanej altany, murka oporowego lub innego obiektu budowlanego. Z pewnością każdy chce uniknąć sytuacji, gdy poszczególne elementy w ogrodzie gryzą się ze sobą. Tak może się stać, gdy wśród pięknych, zwiewnych, wiejskich kwiatów nagle pojawi się betonowa, masywna altana, będąca głównym punktem kwitnącego ogrodu.

Anna Grąziewicz


Pobierz wersję pdf: Planowanie ogrodu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".