Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty - ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Jaki grunt jest najlepszy?Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona. Zaleca...

1. Jaki grunt jest najlepszy?

Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona.

Zaleca się wykonywanie badań geotechnicznych. Polegają one na zrobieniu kilku próbnych odwiertów i zbadaniu próbek gruntu. Są dość kosztowne i większość inwestorów poprzestaje na wypytaniu sąsiadów, jak wysoko jest w okolicy woda, jaki jest grunt i jakie fundamenty mają w swoich domach. W wielu przypadkach uzyskana w ten sposób wiedza może okazać się niewystarczająca.

2. Wykopy

Jeśli budujemy na działce uzbrojonej, musimy dokładnie znać przebieg znajdujących się w ziemi instalacji. W ich pobliżu prace powinno się wykonywać tylko ręcznie i w odległości nie mniejszej niż 50 cm od przewodów. Wykonując wykopy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nachylenia ich boków – osuwająca się ziemia jest niebezpieczna. Kąt nachylenia skarpy zależy od rodzaju gruntu – w piaszczystym powinien wynosić maks. 34°, w gliniastym może być bardziej stromy – 50-60°.

Po wytyczeniu fundamentów należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby, czyli humus – ma on zazwyczaj grubość 10-30 cm. Jest to żyzna ziemia, którą najlepiej potem wykorzystać w ogrodzie. Aby do wykopu nie spływała woda opadowa, należy zrobić wokół niego rowek odwadniający. Nie należy robić wykopu głębszego niż przewidziany w projekcie i pozostawiać go na zimę. Fundament powinien zostać wylany najdalej w kilka dni po wykonaniu wykopu.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".