Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Blachodachówki czy dachówki bitumiczne?

Pytanie CzytelnikaW moim nowo budowanym domu chcę na dachu mieć tzw. pokrycie lekkie. Zresztą tak została zaprojektowana i wykonana więźba dachowa. Ważna jest dla mnie estetyka i chciałbym, żeby mój dach wyglądał jak z prawdziwych dachówek. Niestety, więźba już jest, a zresztą koszt zwykłych dachówek przekracza moje możliwości finansowe. Jakie...

Pytanie Czytelnika

 

W moim nowo budowanym domu chcę na dachu mieć tzw. pokrycie lekkie. Zresztą tak została zaprojektowana i wykonana więźba dachowa. Ważna jest dla mnie estetyka i chciałbym, żeby mój dach wyglądał jak z prawdziwych dachówek. Niestety, więźba już jest, a zresztą koszt zwykłych dachówek przekracza moje możliwości finansowe. Jakie materiały mogę wykorzystać do pokrycia dachu?


Pokrycia lekkie, które wyglądem przypominają tradycyjne dachówki (choć nie tylko), to blachodachówki i dachówki bitumiczne. Są bardzo chętnie stosowane przez inwestorów m.in. z racji dość niskiej ceny i łatwości wykonania pokrycia. Każdy poważny producent pokryć dachowych oferuje usługę optymalizacji połaci konkretnego dachu wraz z zestawem niezbędnych akcesoriów. W odróżnieniu od pokryć bitumicznych dach metalowy jest dostarczany bezpośrednio na budowę. Pokrycie z gontów bitumicznych inwestor może przewieźć samodzielnie.

Redakcja

Cechy lekkich pokryć dachowych

Blachodachówki

Ten rodzaj pokrycia wytwarza się z wysokogatunkowej stali, aluminium, rzadziej z miedzi. najnowszej generacji to wielowarstwowa struktura, w której sama blacha (najczęściej stalowa) stanowi jedynie ocynkowany rdzeń. Pozostałe warstwy to powłoki ochronne z tworzyw sztucznych, zabezpieczające blachę przed bezpośrednim działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a jednocześnie dające możliwość wyboru kolorystyki dachu, dobrania jej do barwy fasady czy systemu rynnowego.

Najczęściej wykonuje się je z poliestru (odpornego dodatkowo na działanie promieniowania UV, korozję i zarysowania), PVF2 (bardziej niż poliester odpornego na korozję, zarysowania i blaknięcie), plastizolu (bardzo odpornego na korozję i zarysowania, mniej na blaknięcie), puralu (bardzo odpornego na korozję i działanie promieniowania UV). Są też blachodachówki wykończone drobnoziarnistym kruszywem skalnym, tzw. posypką.

 

Blachodachówki, podobnie jak inne pokrycia blaszane, należą do najlżejszych. Tłoczenia zapewniają bachodachówkom dodatkową sztywność. Trwałość zaś pokrycia zależy od materiału, z którego wykonane są blachodachówki: z blachy stalowej ocynkowanej wytrzymują 30-50 lat, aluminiowej – do 40 lat cynkowej – do 50 lat, tytanowo-cynkowej – do 100 lat, miedzianej – do 300 lat.


Pobierz wersję pdf: Blachodachówki czy dachówki bitumiczne?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".