Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Czym ogrzać dom?

Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym (fot. Eko-Cal)Pytanie CzytelnikaNa wiosnę przystąpię do budowy domu. Planuję instalację centralnego ogrzewania. Jednak mam wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł powinienem wybrać. W pobliżu jest gaz, ale znajomi uprzedzali mnie, że korzystanie z niego wcale nie jest takie tanie. Oni zresztą mają kocioł na węgiel i...

Pytanie Czytelnika

 

Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Planuję instalację centralnego ogrzewania. Jednak mam wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł powinienem wybrać. W pobliżu jest gaz, ale znajomi uprzedzali mnie, że korzystanie z niego wcale nie jest takie tanie. Oni zresztą mają kocioł na węgiel i bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. Ja z kolei na razie nie przewidywałem miejsca na przechowywanie opału, chociaż wygospodarowanie go jest, oczywiście, jeszcze na tym etapie możliwe. Co powinienem wziąć pod uwagę wybierając i opał, i kocioł?


Dom można ogrzewać gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym, paliwami stałymi, a także prądem. Są kotły przeznaczone do jednego rodzaju opału, jak też takie, które łatwo przezbroić wymieniając palnik. Przy wyborze określonego rodzaju urządzenia ważne jest m.in. zadecydowanie, czy ma ono służyć jedynie do zasilania centralnego ogrzewania, czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Redakcja

 Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym
 Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym (fot. Eko-Cal)

Z jakiego opału będziemy korzystali

Największe ograniczenia dotyczą kotłów na paliwa stałe. Dotyczy to zarówno rodzaju samego urządzenia, jak i instalacji, w której zostanie ono zamontowane. Kotły na pozostałe rodzaje opału są bardziej uniwersalne.

 

Kotły na paliwa stałe - największa oferta dotyczy urządzeń na węgiel. Oprócz tego są kotły na koks, miał węglowy, drewno oraz biomasę. Wykonywane są z żeliwa – najczęściej – oraz stali (te są mniej trwałe). Trudny do kontrolowania proces spalania paliw stałych powoduje, że jego zautomatyzowanie, a co za tym idzie precyzyjna regulacja temperatury wody w instalacji c.o., jest trudne. (To się jednak zmienia, bowiem pojawiają się już kotły z pełną automatyką, również pogodową, współpracujące np. z kolektorami słonecznymi.)

Kotły te najlepiej współpracują z instalacją o dużej pojemności wodnej. Jej bezwładność sprawia, że spadek temperatury wody w wyniku wypalania się wsadu w kotle nie jest odczuwalny jako obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Kotły na paliwa stałe są produkowane tylko jako stojące. Instalacja c.o. powinna być typu otwartego, co pozwala kompensować zmiany w objętości tzw. zładu (ilości wody w instalacji) powstające wskutek wzrostu temperatury, zabezpiecza też instalację przed uszkodzeniem wskutek przegrzania i wzrostu ciśnienia.

 

Kotły te mogą mieć górne lub dolne spalanie. Oferta tych pierwszych jest spora, urządzenia – przeznaczone głównie do koksu – są tańsze, jednak ich sprawność jest niższa niż kotłów z dolnym spalaniem. Kotły na paliwa stałe produkowane są głównie jako jednofunkcyjne, czyli obsługujące tylko c.o. – uruchamianie kotła w lecie tylko na potrzeby c.w.u. jest niezbyt wygodne. Ciepłą wodę uzyskuje się więc najczęściej z oddzielnie montowanych podgrzewaczy.

Ogrzewanie paliwami stałymi jest dość tanie, ale kocioł wymaga obsługi. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki usprawnieniu procesu spalania pojawiły się w handlu kotły, do których opał można dokładać raz na dobę, zaś dzięki zastosowaniu podajników kocioł w trybie pracy automatycznej może działać nawet przez 96 godzin. Warto kupić kocioł, który może pracować w sposób ciągły – wsad opału nie musi wypalić się całkowicie przed dołożeniem nowej porcji.

 

Niektóre firmy oferują kotły tzw. prawe i lewe (chodzi o kierunek otwierania drzwiczek komory paleniskowej). Dzięki temu można wybrać model, który wygodniej będzie obsługiwać.


Pobierz wersję pdf: Czym ogrzać dom?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".