Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kocioł gazowy dla domu 150 m2

Tani kocioł i droższa eksploatacja, czy drogi zapewniający niższe, miesięczne rachunki? Szukamy dobrego rozwiązania na każdą kieszeń dla typowego, polskiego domu o powierzchni ok. 150 m2. Kotły gazowe to bezpieczne i wygodne w eksploatacji urządzenia grzewcze. Mają zabezpieczenia, które chronią przed dostawaniem się gazu do pomieszczenia w przypadku zgaśnięcia palnika, nadmiernym...

Tani kocioł i droższa eksploatacja, czy drogi zapewniający niższe, miesięczne rachunki? Szukamy dobrego rozwiązania na każdą kieszeń dla typowego, polskiego domu o powierzchni ok. 150 m2.

Kotły gazowe to bezpieczne i wygodne w eksploatacji urządzenia grzewcze. Mają zabezpieczenia, które chronią przed dostawaniem się gazu do pomieszczenia w przypadku zgaśnięcia palnika, nadmiernym wzrostem temperatury lub ciśnienia wody, zanikiem ciągu kominowego. Obsługa kotłów jest łatwa i czysta. Mają wysoką sprawność cieplną – ciepło, które powstaje ze spalania gazu, jest oddawane do instalacji grzewczej prawie w całości. Wielkość strat zależy od rodzaju kotła. Kupując urządzenie pamiętajmy, że na tabliczce znamionowej musi być wybita cecha podgrupy gazu (np. GZ-35) a także znak bezpieczeństwa CE. Świadczy to o tym, że urządzenie spełnia wymagania Unii Europejskiej. Wybór kotłów gazowych jest duży – znajdzie się model na każdą kieszeń. Niżej prezentujemy przykładowe kotły znanych marek, w cenie od 3000 zł do 14000 zł.

 

Jaka moc kotła?

 

Moc kotła dobieramy na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło. Aby je prawidłowo wyliczyć, należy wziąć pod uwagę: powierzchnię ogrzewanego domu, kształt bryły budynku, położenie geograficzne, sposób izolacji termicznej ścian, rodzaj okien i drzwi, a także rodzaj kotła – jedno- lub dwufunkcyjny. Moc kotła jednofunkcyjnego powinna pokrywać 90 proc. zapotrzebowania budynku na ciepło. Pozostałe 10 proc. pochodzi z tzw. zysków bytowych, np. ciepło ciała ludzkiego, emisja z urządzeń elektrycznych. Ilość energii potrzebnej na ogrzanie c.w.u. to zaledwie ok. 10 proc. energii zużywanej na ogrzewanie domu, ale przekłada się to na wzrost mocy o 10 proc. tylko dla kotłów z zasobnikami. Dla kotłów przepływowych, grzejących bieżący strumień wody, potrzebna jest duża moc (zwykle ponad 20 kW) do ogrzania c.w.u.

 

Odpowiednio dobrana moc ważna jest również ze względów ekonomicznych. Jeśli piec ma za małą moc, dom jest źle ogrzany, zużycie paliwa większe niż zakładane, a czas eksploatacji kotła krótszy. Kocioł o zbyt dużej mocy jest przeinwestowany, pracuje z obniżoną mocą nie wykorzystując swych możliwości. Zbyt duża moc wymusza częste włączanie się i wyłączanie palnika – szybciej zużywają się elementy kotła.

 

Moc kotła bez problemu obliczy instalator lub projektant instalacji grzewczej. Może nam w tym pomóc także sprzedawca kotłów, który na podstawie zapotrzebowania na ciepło, poda przybliżoną wartość mocy urządzenia. Niezależnie od tego warto skorzystać z kalkulatorów doboru kotła, dostępnych na stronach internetowych producentów, albo oszacować moc na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury (lub powierzchni) ogrzewanych pomieszczeń. Wartość wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej budynku i wynosi:
  • dla domów bez izolacji cieplnej, budowanych przed 1980 r. ≥ 150 W/m2;
  • dla domów ze słabą izolacją cieplną ok. 100 W/m2;
  • dla domów z dobrą izolacją cieplną (praktycznie wszystkie domy budowane w ostatnich latach) ≤ 70 W/m2.
Podgrzewać wodę czy nie?

 

Kocioł jednofunkcyjny podgrzewa jedynie wodę krążącą w instalacji grzewczej. Jest on tańszy niż dwufunkcyjny, ale jeżeli chcemy mieć ciepłą wodę musimy dodatkowo zainstalować zasobnik c.w.u. lub podgrzewacz wody.

 

Kotły dwufunkcyjne ogrzewają zarówno wodę w instalacji grzewczej, jak i wodę użytkową. Kiedy z wody podgrzewanej w sposób przepływowy korzysta jednocześnie kilka osób – kocioł nie ogrzewa wody na cele grzewcze, więc jej temperatura obniża się, powodując słabsze grzanie grzejników. Niedogodność tę można zlikwidować kupując kocioł o wyższej mocy. Jednak rozwiązanie takie jest nieekonomiczne – większa moc przydaje się jedynie podczas podgrzewania c.w.u. Przez pozostały czas piec pracuje z mniejszą mocą, przez co osiąga niską sprawność. Korzystniejszy jest montaż kotła z zasobnikiem c.w.u. Jego główną zaletą jest to, że pozwala na jednoczesne korzystanie z wody o takiej samej temperaturze przez kilka osób. Wadą – konieczność podtrzymywania wysokiej temperatury w przypadku nie używania ciepłej wody – co podnosi koszty. Najlepszym wyjściem może być instalacja kotła dwufunkcyjnego podgrzewającego wodę w sposób przepływowy z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

 

Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy i mniejszy niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. Ogrzana woda jest zużywana na bieżąco i nie stygnie w zasobniku. Jednak nawet latem, każde odkręcenie kranu powoduje uruchomienie pieca.

 

Powiesić, a może postawić?

 

Wybór między kotłem stojącym a wiszącym uzależniony jest od miejsca jego instalacji. Kocioł wiszący pozwala na większą swobodę – można go zainstalować na poddaszu, w piwnicy, w pomieszczeniach mieszkalnych, np. kuchni czy łazience. Jest lekki i ma niewielkie wymiary. Nie wymaga także montowania dodatkowych urządzeń do współpracy z instalacją, ponieważ jest w nie wyposażony. Kotły wiszące produkowane są jako jedno- i dwufunkcyjne. Podgrzewają wodę w sposób przepływowy lub mają niewielkiej pojemności zasobnik c.w.u.

 

Kotły stojące są większe i cięższe, wymagają oddzielnego pomieszczenia. Są również droższe od wiszących. Jednak urządzenia o dużej pojemności wodnej, bez trudu podgrzewają znaczne ilości wody, więc sprawdzają się we współpracy ze starszymi instalacjami.

 

Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się kotły z otwartą komorą spalania nie może być mniejsza niż 8 m3, a dla kotłów z zamkniętą komora spalania – 6,5 m3. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2,2 m. Jedynie w budynkach wybudowanych przed 15 grudnia 2002 r. można zainstalować kocioł gazowy w pomieszczeniu o wysokości 1,9 m.

 

Zamknąć czy otworzyć?

 

Kotły z otwartą komorą spalania pobierają niezbędne do ich prawidłowej pracy powietrze z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Spaliny powstałe w wyniku spalania gazu odprowadzane są na zewnątrz kominem. Urządzenia z zamkniętą komorą spalania, czyli tzw. kotły turbo, pobierają powietrze z zewnątrz – podwójną współosiową rurą. Spaliny usuwane są tą samą rurą nawiewno-wywiewną wyprowadzoną ponad dach lub, w przypadku kotłów o mocy do 21 kW, przez ścianę zewnętrzną. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania można instalować nawet w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma dopływu wystarczającej ilości powietrza potrzebnej do prawidłowej pracy. Doskonale sprawdzają się w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu.

 

Kotły z zamkniętą komorą spalania są około 400-800 zł droższe od kotłów z otwartą komorą. Mają za to wyższą sprawność, są bezpieczniejsze – spaliny nie wydostają się poza kocioł – i mają mniejsze wymiary niż kotły z otwartą komorą spalania: najmniejszy ma zaledwie 23 centymetry głębokości.

 

Kondensacja czy tradycja?

 

Kotły kondensacyjne są uznawane za najnowocześniejsze, mimo że produkuje się je już od ok. 30 lat. Wyróżniają się ponad 100- procentową sprawnością (niektóre osiągają 108-proc. sprawność), która wynika z wykorzystania dodatkowej energii odzyskiwanej z pary wodnej spalin wytwarzanych podczas pracy kotła. Wymiennik ciepła o dużej powierzchni, przechwytuje energię pochodzącą ze skroplenia tej pary wodnej i przekazuje ją wodzie powracającej z instalacji centralnego ogrzewania. Wstępne jej podgrzanie zmniejsza ilość ciepła potrzebnego do ogrzania wody w instalacji grzewczej, przez co spada zużycie paliwa. Według różnych źródeł oszczędności wahają się w granicach od 15 do 40 proc. Kotły kondensacyjne mają dwa wymienniki – główny, gdzie następuje przekazanie ciepła bezpośrednio od spalin, oraz wtórny, gdzie ma miejsce dalsze schłodzenie spalin przez wodę powrotną, w wyniku czego wykrapla się – kondensuje – para wodna.

 

Technika kondensacji pozwala na maksymalne wykorzystanie paliwa, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania. Sprawność kotła kondensacyjnego wzrasta, gdy temperatura wody grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania jest niższa. Jeśli temperatura wody wypływającej z kotła wynosi ok. 40°C, a powracającej ok. 30°C – co ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego – sprawność kotła może wynieść nawet 108 proc. Dla porównania, sprawność kotłów tradycyjnych, w zależności od modelu, wynosi ok. 85-90 proc. Kotły kondensacyjne mogą być wiszące lub stojące, jedno- lub dwufunkcyjne. Budową zewnętrzną nie różnią się od tradycyjnych. Kosztują więcej od nich, ale są tańsze w eksploatacji.

 

Wygodna automatyka?

 

Nowoczesne kotły są wyposażone w urządzenia ułatwiające ich obsługę. Proste sterowniki kierują pracą kotła tak, aby ogrzać pomieszczenia do zaprogramowanej temperatury. Bardziej zaawansowane regulują pracę urządzenia w zależności od temperatury panującej na zewnątrz lub wewnątrz, pory dnia czy trybu życia domowników. Służą temu: programator pokojowy, sonda zewnętrzna i programator tygodniowy. Współpraca z komputerem pozwala na kontrolę temperatury i pracy kotła z dowolnego miejsca domu. Poza możliwością odcinania gazu czy regulacji pracy pompy, mają system autodiagnostyki lub autonapełniania c.o. Kotły z rozbudowaną elektroniką są droższe, ale za to ekonomiczniejsze w użytkowaniu.

Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 1-2/2006


Pobierz wersję pdf: Kocioł gazowy dla domu 150 m2
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".