Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ranking kotłów gazowych

Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval,...
Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval, Beretta, Immergas i Termet.

Lubimy kotły markowe, ufamy głównie znanym firmom. Przy wyborze urządzenia kierujemy się ceną. Planując zakup przeznaczamy na niego minimum pięć, sześć tysięcy złotych. W praktyce wyjmujemy z portfela trzy tysiące. Wolimy kotły dwufunkcyjne, wiszące, raczej kondensacyjne. Nowoczesne kotły gazowe praktycznie nie mają dla nas minusów.

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku sprawdziliśmy, jakie kotły gazowe wybierają nasi Czytelnicy. Dzięki ankiecie, którą wypełniali członkowie Klubu Budujących Dom, prześledziliśmy zarówno już dokonane zakupy, jak i te planowane na najbliższe dwa lata. Wśród osób, które odpowiedziały na nasze pytania, 80 proc. wybudowało lub buduje dom parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchni użytkowej 130-190 m2. Klubowicze wybierają kotły marek, które znają – najchętniej firm, Viessmann, Vaillant, Junkers. Drugim kryterium branym pod uwagę jest cena urządzenia: równie chętnie kupujemy kotły najtańsze, jak i inwestujemy w urządzenia kosztowne. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się kotły o cenie ok. 4-6 tys. zł.

 

Mam to za sobą

 

Czytelnicy, którzy zakup kotła gazowego mają za sobą, najchętniej wybierali kotły możliwie tanie. Urządzenia w cenie od 2 do 4 tys. złotych nabyło ponad 48 proc. ankietowanych. Prawie jedna trzecia Klubowiczów wybrała kotły drogie, bo od 6 do 14 tys. zł. Tylko 22 proc. zdecydowało się kupić kotły ze średniej półki cenowej między 4 a 6 tys. zł.

 

Ponad 77 proc. inwestorów wybrało kotły z krótką – roczną lub dwuletnią – gwarancją. Pozostała grupa zdecydowała się zapłacić więcej i zyskać okres gwarancyjny wydłużony do pięciu i więcej lat. Trzy razy więcej respondentów wybrało kocioł wiszący zamiast stojącego, i dwu- a nie jednofunkcyjny. Przewaga kotła kondensacyjnego nad tradycyjnym wyniosła zaledwie kilka procent.

 

Praktycznie wszyscy ankietowani są zadowoleni z kupionych kotłów. Może to być spowodowane tym, że nasi Klubowicze użytkują je najczęściej pierwszy lub drugi sezon, albo świadczyć o tym, że ogrzewanie przy pomocy kotła gazowego rzeczywiście jest przyjazne. Same kotły są postrzegane jako urządzenia ciche, łatwe w obsłudze, bezpieczne. Jedyne negatywne uwagi dotyczyły sprzedawców, którzy w wielu przypadkach usiłują – niezależnie od parametrów domu – sprzedać najdroższe kotły, tłumacząc to oszczędnościami eksploatacyjnymi, ale nie uprzedzając, że inwestycja może się zwrócić dopiero po wielu latach.

Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 1-2/2006

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".