Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór projektu

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych. Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą? To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji...

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych.

Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą?

To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy, łatwy w budowie i pasuje do każdego otoczenia. Jest jednak najbardziej wymagający pod względem wielkości i proporcji działki. Do postawienia domu parterowego o powierzchni 150 m2, potrzebna jest większa działka niż do zbudowania piętrowego domu tej samej wielkości – w parterowym wszystkie pomieszczenia trzeba zmieścić na jednym poziomie, podczas gdy w piętrowym rozkłada się je na dwie kondygnacje. Dom piętrowy pozwala wyraźnie oddzielić część dzienną od nocnej, ale jest niechętnie wybierany przez inwestorów ze względu na złe skojarzenia z polską „kostką” z minionych lat. Jednak jeżeli ma kształt zbliżony do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – ma mało ścian zewnętrznych w stosunku do wielkości wnętrza. Dom z użytkowym poddaszem to najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego – łączy zalety, ale i wady domu parterowego oraz piętrowego. O możliwości budowy piwnicy decydują rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30 proc. od takiego samego domu bez piwnicy. Dlatego wielu inwestorów woli postawić niepodpiwniczony, ale o 1/3 większy.

Jak oszacować optymalną powierzchnię naszego domu?

W Polsce najczęściej budowane są domy o powierzchni użytkowej 150 m2 (z wyjątkiem woj. mazowieckiego, gdzie średnia to 180 m2). W takim budynku może wygodnie mieszkać 4-5-osobowa rodzina. Projektując powierzchnię domu warto założyć sobie tę wielkość jako graniczną – a jeżeli ma w nim mieszkać więcej niż 5 osób, na każdą kolejną dodać 15 m2 – i podzielić między kuchnię, 2-3 łazienki, pokój dzienny, sypialnie – w zależności od potrzeb – gabinet, pracownię itd.
Trzeba pamiętać, że standardem są dzisiaj garderoby i spiżarki, a brak piwnic wymusza konieczność umieszczania na parterze pomieszczeń gospodarczych i technicznych (kotłowni). Komunikacja – czyli korytarze, hol, schody – nie powinny zajmować więcej niż 10-15 proc. powierzchni ogólnej bez garażu.
Warto pamiętać, że im większy dom, tym większe koszty – nie tylko budowy, ale też eksploatacji. Na podstawie powierzchni domu, można oszacować jego przybliżony koszt. Przyjmuje się, że 1 m2 domu to 1500-3000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym?

Za domem półtorakondygnacyjnym z użytkowym poddaszem przemawia funkcjonalny podział na strefy: dzienną – na parterze i nocną – na poddaszu. Stosunkowo mały rzut parteru pozwala zmieścić go na niewielkiej działce. Ciekawa jest też bryła z atrakcyjnym dachem. Minusem są skosy w pomieszczeniach na poddaszu, schody wewnętrzne, bardzo trudna – często niemożliwa – rozbudowa i wysokie koszty dachu (duże, skomplikowane połacie z oknami dachowymi). Ten typ domu nie wydaje się najlepszy, ale jest najczęściej wybierany przez budujących, którzy nie mogą postawić budynku parterowego, a za wszelką cenę chcą uniknąć piętrowego. Uwaga! Najczęstszym błędem inwestorów jest przerabianie na siłę atrakcyjnego projektu domu parterowego, na niewłaściwy projekt półtorakondygnacyjny.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wybór projektu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".