Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Najważniejsze jest bezpieczeństwo - Stropy

Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem. Wybór najbardziej odpowiedniej konstrukcji stropowej dla naszego domu jest kompromisem między jego właściwościami użytkowymi, łatwością wykonania oraz kosztami. Niemniej można się pokusić o wskazanie preferowanych rozwiązań dla...

Strop ma znaczenie konstrukcyjne, izolacyjne i funkcjonalne. Usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasów i ciepła między piętrami. W pojęciu domowników funkcjonuje jako sufit albo podłoga i jest darzony absolutnym zaufaniem.

 

Wybór najbardziej odpowiedniej konstrukcji stropowej dla naszego domu jest kompromisem między jego właściwościami użytkowymi, łatwością wykonania oraz kosztami. Niemniej można się pokusić o wskazanie preferowanych rozwiązań dla różnych projektów budynków. Przede wszystkim, na całej powierzchni kondygnacji nie trzeba układać tego samego rodzaju stropu. Można zastosować rozwiązanie mieszane, gdzie np. część powierzchni stropowej układa się jako strop gęstożebrowy, a część jako płytowy.

 

Technologia wykonania stropu rzutuje bezpośrednio na koszty materiałów podstawowych i pomocniczych, robocizny oraz użytego sprzętu. Przy doborze stropu musimy więc brać pod uwagę:
  • gęstość i rodzaj niezbędnych podpór montażowych;
  • konieczność wykonania pełnego lub częściowego deskowania;
  • konieczność wykonania zbrojenia głównego i pomocniczego;
  • sposób transportowania materiałów;
  • ilość i sposób przygotowania mieszanki betonowej;
  • przestój technologiczny związany z koniecznością stwardnienia betonu.

Gdzie jaki strop?

Strop gęstożebrowy na belkach prefabrykowanych – to standardowe rozwiązanie w budynkach o regularnych kształtach i rozpiętości podpór do 7 m. Przy doborze odmiany tego stropu warto brać pod uwagę rozstawienie belek (przy większych odległościach łatwiej zmieścić między nimi np. komin). Miejsca ustawienia ciężkich ścianek działowych przebiegających wzdłuż belek powinny być wcześniej ustalone.

 

Strop z płyt kanałowych – zalecany w domach o prostych kształtach i rozpiętości podpór poniżej 6 m. Szerokość i długość pasma stropu powinna odpowiadać wymiarom modułowym płyt. Pozwala na dowolne ustawianie ścianek działowych.

 

Strop płytowy monolityczny – układany jest głównie przy dużych rozpiętościach i nieregularnym kształcie. Zwiększoną wytrzymałość potrzebną pod obciążenia skupione łatwo uzyskać układając dodatkowe pręty zbrojeniowe.

 

Strop drewniany – w domach murowanych może być układany nad ostatnią kondygnacją, gdy poddasze nie będzie wykorzystywane na cele mieszkalne.

Ile to kosztuje?

Orientacyjny koszt ułożenia stropu niezależnie, od jego rodzaju, wynosi przeciętnie100-120 zł/m2. Istotny udział mają tu koszty robocizny i materiałów pomocniczych – głównie deskowania i podpór – które mogą kształtować się bardzo różnie, zależnie od lokalnego rynku pracy, zakupu lub wypożyczenia deskowań. Większość elementów stropowych wykonywana jest w lokalnych wytwórniach, tak więc i koszt materiałów podstawowych może dość znacznie się różnić. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wykorzystać do budowy stropu możliwie dużo elementów prefabrykowanych, co gwarantuje ich jakość i pozwala na uniknięcie poważniejszych błędów. Nie warto też oszczędzać na betonie – samodzielne przygotowanie jest nieco tańsze, ale nie gwarantuje dobrej jakości. Do tego długo trwa rozprowadzenie betonu (np. rozwożenie taczkami), co utrudnia lub wręcz uniemożliwia dobre połączenie kolejnych porcji betonu.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Najważniejsze jest bezpieczeństwo - Stropy
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".