Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Rynek okien najlepiej porównać do rynku samochodów – możesz kupić malucha, składaka, dobry średni standard, mercedesa czy ekskluzywny model wykonany na zamówienie. O jakości poszczególnych wyrobów świadczyć będzie, oczywiście, ich cena oraz renoma producenta. Okno to inwestycja na lata więc opłaca się kupić wyrób o rzetelnych parametrach... Nowoczesnym oknom stawia się wysokie...

Rynek okien najlepiej porównać do rynku samochodów – możesz kupić malucha, składaka, dobry średni standard, mercedesa czy ekskluzywny model wykonany na zamówienie. O jakości poszczególnych wyrobów świadczyć będzie, oczywiście, ich cena oraz renoma producenta. Okno to inwestycja na lata więc opłaca się kupić wyrób o rzetelnych parametrach...

 

Nowoczesnym oknom stawia się wysokie wymagania. To przecież nie tylko jedyny sposób na doświetlenie wnętrza domu, ale przede wszystkim jeszcze jeden rodzaj zewnętrznej przegrody budowlanej, która musi charakteryzować się odpowiednią izolacyjnością cieplną. Do rzetelnej oceny jakości okna niewątpliwie potrzebna jest obszerna wiedza z zakresu budownictwa, konstrukcji okiennych oraz fizyki cieplnej. Tylko po co wnikać w taką wiedzę będąc najczęściej jednorazowym nabywcą. Jeżeli chcemy mieć okno doskonałe, czyli najwyższej jakości, o znakomitych parametrach technicznych i spełniające nasze oczekiwania użytkowe – są dwa wyjścia w podejściu do takiego zakupu – albo zdamy się na fachowe doradztwo, albo uzbrojeni w niezbędne informacje sami podejmiemy decyzję.

 

Na co się zdecydować – na okna drewniane czy z tworzywa, na bardziej energooszczędne czy na standardowe, w jakim stopniu mają być odporne na włamanie? Od kogo mamy kupimy okna, kto je przywiezie i zamontuje, a wreszcie, kto naprawi ewentualne usterki, gdyby pojawiły się w trakcie eksploatacji? Czy decydując się na okazyjną, podejrzanie niską cenę na pewno inwestujemy w wyroby i montaż w jakości o którą nam chodzi?

 

Niezależnie od tego czy sami wybierzemy okna, czy zdamy się na eksperta, musimy się do tego przygotować – potrzebujemy wiedzy, by konkretnie rozmawiać ze sprzedawcą i umieć rozpoznać jakość towaru lub wiedzieć, o co pyta nas doradca.

Ramy

Najbardziej popularne w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na cenę, są ramy z PVC. Poza białymi możemy wybierać z całej gamy kolorów a nawet oklein upodabniających okna z tworzywa do drewnianych. Na marginesie: białe ramy są zawsze tańsze niż kolorowe.

 

Standardem stają się dzisiaj ramy z profili o szerokości powyżej 70 mm. Są one „cieplejsze”, bardziej stabilne, mniej wiotkie i umożliwiają zastosowanie szerszych, solidniejszych wzmocnień metalowych. Jednocześnie okna z takich profili powinny być tylko nieznacznie droższe od tych cieńszych. Profile produkowane przez czołowych wytwórców mają zbliżone właściwości użytkowe, zatem jakość okna zależy w rzeczywistości głównie od producenta finalnego produktu.

 

Od jego kultury technicznej i uczciwości zależy, czy okno zostało wykonane poprawnie, czy zastosowano wszystkie wymagane Aprobatą Techniczną elementy i czy spełnia swoje funkcje użytkowe.

 

Tradycyjnym materiałem na ramy okienne jest drewno – najczęściej sosny lub świerku, rzadziej drzew liściastych: dębu bądź meranti. Współczesne technologie nakazują wykonywać ramy z materiału klejonego warstwowo, co zapobiega ich ewentualnemu paczeniu się. Niektórzy producenci kleją ramy także na wysokości, a zabieg ten wzmacnia ich konstrukcję. Jedyną niedogodnością mogą być widoczne miejsca łączenia, ale w przypadku malowania kryjącego nie ma to większego znaczenia. Kupując okno drewniane lakierowane, z widocznymi słojami drewna, oczekujemy, że otrzymamy je z ramami, które nie będą łączone na wysokości, ale przed zakupem zawsze warto to uzgodnić.

 

Wiele okien jest wykonanych z azjatyckiego drewna mahoniopodobnego, o nazwie red meranti. Łatwo tu, niestety, o nadużycia, gdyż odmian tego drewna są setki, a nie każda z nich nadaje się do produkcji okien. Zatem, jeżeli okno z meranti jest znacznie lżejsze od swojego sosnowego odpowiednika – zaniechajmy jego zakupu. Gęstość takiego drewna nie zapewni odpowiedniej trwałości ramy i całego okna.

 

Rzadko spotyka się w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych okna aluminiowe i wcale nie dlatego, że mogłyby mieć gorsze właściwości użytkowe. Możemy przecież kupić okna o ocieplonych profilach. Decyduje raczej ich estetyka i cena. Częściej natomiast znajdują nabywców okna drewniano-aluminiowe, gdzie zewnętrzna nakładka aluminiowa pełni przede wszystkim funkcję ochronną – takiego okna praktycznie nie trzeba malować przez cały okres jego eksploatacji, nie zapominając, oczywiście, o okresowej konserwacji okuć i myciu.

 

Bardzo korzystne cechy mają ramy kompozytowe. Jest to połączenie włókien szklanych (70%) z żywicą poliestrową (30%). Kompozyt jest bardzo odporny zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę, a wykonana z tego materiału rama jest bardzo sztywna. Dzięki temu może być znacznie węższa od tej z PVC czy drewna. W zasadzie jedyną wadą tych okien jest wysoka cena.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Okna
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".