Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przyjazne pomieszczenia

Własny dom możemy tak zbudować, wyposażyć oraz użytkować, by móc powiedzieć, że jest on przyjazny dla mieszkańców. Na taki komfort zasługują zresztą nie tylko alergicy. Oto ściągawka, w jaki sposób możemy to osiągnąć... Niezależnie od przeznaczenia pomieszczeń, są pewne zasady, które uczynią z nich przyjazne otoczenie. Ściany zalecane...

Własny dom możemy tak zbudować, wyposażyć oraz użytkować, by móc powiedzieć, że jest on przyjazny dla mieszkańców. Na taki komfort zasługują zresztą nie tylko alergicy. Oto ściągawka, w jaki sposób możemy to osiągnąć...

 

Niezależnie od przeznaczenia pomieszczeń, są pewne zasady, które uczynią z nich przyjazne otoczenie. Ściany zalecane są gładkie, gipsowane, malowane farbami akrylowymi wodorozcieńczalnymi lub pokryte zmywalnymi tapetami papierowymi (winylowe nie są polecane ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu). Tapety powinny być gładkie.

 

Okna mogą być zarówno drewniane, jak i z PVC – materiał, z którego wykonane są profile, nie ma dla alergika znaczenia. Najważniejsze, żeby były zamontowane nawiewniki okienne, bo to zapewni prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej.

 

Podłoga powinna być gładka i dać się zmywać na mokro. Wymagania te będą spełniały podłogi drewniane lub korkowe, polakierowane wodnym lakierem, fabrycznie wykończone i gotowe do ułożenia panele drewniane lub laminowane, a także wykładziny winylowe i linoleum. Należy unikać wykładzin (szczególnie trwale przymocowanych do podłogi) i dużych dywanów.

 

Oświetlenie, a ściślej oprawy, powinno dać się łatwo myć. Dlatego trzeba unikać abażurów z materiałów i innych surowców, na których będzie łatwo osadzał się kurz i będą trudne do czyszczenia (np. różne plecionki). Wentylacja mechaniczna może się okazać niewystarczająca do efektywnej wymiany powietrza w domu. W przypadku alergii na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, wentylację grawitacyjną być może trzeba będzie zastąpić mechanicznym system wentylacyjnym albo klimatyzacją.

 

Sprzątanie całego domu musi być systematyczne i dokładne.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Przyjazne pomieszczenia
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".