Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana instalacji elektrycznej

Zwarcie, pożar, porażenie. Niesprawna instalacja jest bardzo niebezpieczna

 

08_bd1_str197_m 
 (fot. Artemix)

Niesprawna instalacja elektryczna może stanowić poważne zagrożenie – nawet dla życia mieszkańców domu. Zagraża też samemu domowi, bo może być przyczyną zwarcia i pożaru.

Ocena stanu starej instalacji

Wymianę instalacji elektrycznej poprzedzić powinno:

  • sprawdzenie stanu przewodów, tablicy rozdzielczej i puszek przyłączeniowych,
  • pomiar rezystancji izolacji i ochrony przeciwporażeniowej.

Sprawdzenia i pomiarów powinien dokonać uprawniony elektryk.

 

Przewody wymagają wymiany, jeśli mają uszkodzoną izolację; wymienić trzeba także stare przewody wykonane jeszcze z aluminium. Do wymiany kwalifikują się również uszkodzone i nadtopione gniazda i włączniki. Przy tej okazji wymienia się również starą tablicę rozdzielczą wyposażoną w bezpieczniki topikowe („korki”) na nową wyposażoną w wyłączniki nadmiarowoprądowe i wyłącznik różnicowoprądowy. Wymienić trzeba też wszystkie elementy instalacji naprawiane domowymi sposobami np. Drutem.

 

Modernizację instalacji elektrycznej wykonuje się także w nowych domach. Zdarza się tak, gdy nowa instalacja została źle zaprojektowana – nie przewidziano w niej wystarczającej liczby gniazdek. Niekiedy bardzo liczne gniazda i włączniki nie wystarczą, by instalacja była funkcjonalna: mogą być tak rozlokowane, że konieczne jest stosowanie przedłużaczy. Modernizacja jest wtedy okazją, by uwzględnić nie tylko wszystkie punkty świetlne, ale i wszystkie urządzenia. Liczba instalowanych gniazdek powinna być większa niż liczba planowanych urządzeń, aby w krótkim czasie nie zaistniała ponownie konieczność stosowania przedłużaczy.

 

Ważna jest nie tylko liczba planowanych urządzeń, ale i ich moc. Może się okazać konieczne wykonanie nowych obwodów. Urządzenia pobierające szczególnie dużo prądu, jak kuchenki elektryczne, bojlery, hydrofory, grzejniki akumulacyjne, pralki, zmywarki powinny być podłączone do własnych obwodów. Dotyczy to również niektórych narzędzi i urządzeń, z których korzysta się w ogrodzie, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym np. sprężarka, spawarka, stołowa piła tarczowa czy elektro-hydrauliczny podnośnik do samochodu. Dodatkowo warto pomyśleć o instalacji trójfazowej w przypadku płyty grzewczej w kuchni, a takie gniazdo może być również przydatne w garażu. Dodanie obwodów często wiąże się ze zmianą rozdzielnicy.

Nowa rozdzielnica

W nowoczesnych rozdzielnicach zamiast bezpieczników topikowych stosuje się aparaturę modułową. W rozdzielnicy znajduje się szyna instalacyjna o znormalizowanych wymiarach. Poszczególne moduły umieszcza się na szynie. Liczba modułów, które można umieścić w jednej rozdzielnicy oznacza jej pojemność i wskazuje, jakiej mocy urządzenia będzie można do niej podłączyć. Przyjmuje się, że minimalna liczba modułów w domowej rozdzielnicy to 24.

 

Rozdzielnica zbiera wszystkie obwody elektryczne z domu i ogrodu. Znajdują się w niej wyłączniki i ochronniki, które zabezpieczają obwody na wypadek różnych awarii: chronią instalację przed skutkami zwarcia lub przeciążenia, chronią sprzęt podatny na skoki napięcia – przed przepięciami (gwałtowny, krótkotrwały i duży wzrost napięcia w sieci elektrycznej), a użytkowników – przed porażeniem prądem.

 

Rozdzielnica to najczęściej metalowa lub plastikowa skrzynka, którą – zależnie od modelu – umieszcza się na powierzchni ściany lub w tynku. Jej wielkość powinna być tak dobrana, aby mogła pomieścić wszystkie zabezpieczenia i aby zostało w niej miejsce na rozbudowę instalacji elektrycznej. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, żeby rozdzielnica była umieszczona w pobliżu drzwi wejściowych, bo wtedy w razie pożaru łatwo można odłączyć instalację.

 

Katarzyna Olędzka

Pełny artykuł w PDF: Wymiana instalacji elektrycznej

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".