Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i drzwi

Jeśli okna i drzwi są wypaczone, spróchniałe, mają obluzowane i zużyte okucia i trudno się domykają, pora je po prostu wymienić. Nowe nie tylko łatwiej będzie zamykać i otwierać, ale poprawią też bilans cieplny budynku, bo będą miały dużo wyższe współczynniki przenikania ciepła niż stara stolarka. Będą też szczelniejsze i lepiej wyciszą hałas z zewnątrz

Okna

Fakro

(fot. Fakro)

Materiał

W domu jednorodzinnym najczęściej stosuje się tylko dwa rodzaje okien: drewniane lub plastikowe. Choć można również kupić okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane lub z włókna szklanego.

Drewniane – z reguły są droższe o 20-30% od plastikowych i wymagają okresowej konserwacji (malowania). Mają jednak dobrą izolacyjność cieplną, dużą sztywność i stabilność wymiarów – nadają się do dużych przeszkleń.

Plastikowe – nie wymagają żadnej konserwacji, są tańsze i odporne na działanie wilgoci i grzybów. Niestety, w razie uszkodzenia ramy nie można ich naprawić. Oprócz najbardziej popularnych białych można zamówić okna wykończone kolorową lub drewnopodobną okleiną (droższe od białych o 15% – kolor jednostronny, o 30% – kolor dwustronny).

Wymiary i podziały

Zanim zamówimy okna, warto się zastanowić, czy nie zmienić ich dotychczasowych wymiarów i podziałów. Może stare okna były podzielone na kilka pól, które teraz warto zastąpić jednym? Trzeba też pamiętać, że stare okna mają zazwyczaj węższe ramy niż te produkowane obecnie (zwłaszcza plastikowe) i powtórzenie podziałów może się ­wiązać ze znacznym zmniejszeniem przeszklonej powierzchni, a zredukowanie podziałów to także  mniejsze koszty.

Cena jednego dużego okna jednoskrzydłowego jest o ok. 30% niższa niż okna dwuskrzydłowego o takich samych wymiarach – pod jednym warunkiem: że są to okna typowe. Za okna o niestandardowych wymiarach zapłacimy więcej.

W miejscu, gdzie do okna będzie łatwy dostęp z obu stron, niezbędny do mycia i ewentualnej konserwacji, warto zastosować okna nieotwieralne. Są około 20% tańsze, bo mają mniejszą liczbę profili i nie wymagają okuć, mają też cieńsze ramy. Można zamontować je w przedsionku lub jako sąsiadujące z oknami balkonowymi.

 

Kiedy wymieniać i kiedy zamawiać?

W branży okiennej najgorętszym okresem jest jesień. Przed zbliżającą się zimą najwięcej inwestorów przypomina sobie o nieszczelnych oknach i uciekającym przez nie cieple. Ze złożeniem zamówienia nie warto więc czekać do jesieni. Wtedy producenci okien są najbardziej oblegani i na realizacje zamówienia trzeba czekać długo, co może wstrzymać wykonywanie innych prac remontowych. Najwygodniej więc zamówić okna na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wymianą.

Wymiana 10 okien w domu jednorodzinnym trwa 4-6 h. Prace te można wykonywać również zimą, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej –10°C. W niższej temperaturze pianka montażowa (stosowana do uszczelniania okien) traci swoje właściwości.

 

Uszczelnianie

Przed użyciem pianki uszczelniającej powierzchnie, do których będzie ona przylegać (ościeże i ramę okienną), trzeba zwilżyć wodą. Na czas uszczelniania pianką ościeżnice należy usztywnić – zamykając skrzydła okien lub rozpierając je drewnianymi listwami. Kiedy pianka zastygnie, wyciąga się drewniane kliny, a pozostałe po nich pustki wypełnia się pianką.

Aby uszczelnienie było skuteczne, piankę poliuretanową powinno się zabezpieczyć od wewnątrz materiałem paroszczelnym chroniącym ją przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza domu. w tym celu stosuje się masę silikonową, akrylową, taśmę uszczelniającą z pianki poliuretanowej albo folię samoprzylepną do uszczelnień wewnętrznych.

Od zewnątrz powinno się stosować materiały chroniące przed wodą deszczową, ale paroprzepuszczalne – na przykład taśmy rozprężne (taśmy ze skompresowanej, miękkiej pianki poliuretanowej nasyconej impregnatem akrylowym, który zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci, pod wpływem temperatury taśmy rozprężają się i zwiększają w ten sposób swoją objętość, po umieszczeniu w szczelinie zaczynają się rozprężać i ściśle ją wypełniać). Chodzi o to, by woda nie mogła wciekać szparami do wnętrza domu, a wilgoć, która mimo uszczelnień wniknie między ramę i ścianę, mogła ujść na zewnątrz.

Joanna Dąbrowska 

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien i drzwi
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".