Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Na rzecz środowiska naturalnego działają coraz liczniejsze grupy specjalistów z różnych dziedzin. Zastosowanie we własnym gospodarstwie domowym kolektorów słonecznych pozwala do nich dołączyć i sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Ilość zmagazynowanej przez kolektor energii użytkowej zależy rzecz jasna od stopnia wykorzystania energii słonecznej. Warto wiedzieć, jak w skali małego domu maksymalnie wykorzystać energię słońca.

Warunki helioenergetyczne w Polsce

08_bd1_str216_m 
 (fot. Schüco)
O tym jak efektywnie pracować będą kolektory decyduje zależna od regionu wielkość – zwana usłonecznieniem. Jest to suma bezchmurnych godzin w porze dziennej na danym obszarze w ciągu roku. W Polsce wynosi ona średnio 1600 godzin; dla wybranych regionów zasoby helioenergetyczne kształtują się (w przybliżeniu) następująco: region Nadmorski – 1624 h, Zamojszczyzna – 1572 h, Dolny Śląsk – 1529 h, Podhale – 1467 h, Suwalszczyzna – 1576 h oraz region Warszawski – 1580 h. Większość z tych bezchmurnych godzin przypada rzecz jasna na miesiące letnie.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że w sezonach chłodu już 2 godziny słoneczne w ciągu dnia wystarczą, aby temperatura wody w zasobniku, dzięki kolektorom wzrosła nawet o kilkanaście stopni. A więc pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej przy użyciu kolektorów jest w Polsce nie tylko możliwe, ale wręcz polecane. Przyjmuje się, że kolektory są w stanie pokryć 70% zapotrzebowania na ciepło do podgrzania ciepłej wody użytkowej i w 30% do ogrzania pomieszczeń.

 

Nie należy zatem traktować kolektorów jako jedyne źródło ciepła, lecz jako dodatkowe pozwalające obniżyć koszty ogrzewania.

Typy kolektorów

Płaskie. Są to kolektory , w których promienie słoneczne pochłaniane są przez powłokę z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą – stąd nazwa tego elementu – absorber. To przede wszystkim od niego zależy trwałość i wysoka sprawność kolektora. Do jego spodniej części przylutowane są miedziane kanały przepływowe płynu grzewczego. Za pośrednictwem spiralnego wymiennika w zbiorniku płyn grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody. Najczęściej jako warstwę absorbującą wykorzystuje się czarny chrom oraz tlenek tytanu. Ta pierwsza występowała głównie w kolektorach starszej generacji, których sprawność jest znacznie niższa niż sprawność kolektorów z absorberem z tlenku tytanu.

 

Próżniowe. W kolektorach tych , zwanych także rurowymi, ciepło pozyskiwane jest przez absorber umieszczony wewnątrz rury szklanej, w której jest próżnia izolująca absorber od otoczenia i ograniczająca w ten sposób ilość uciekającego na zewnątrz ciepła. Dzięki temu kolektory próżniowe pozyskują zimą więcej ciepła niż kolektory płaskie. Produkuje się dwie odmiany kolektorów rurowych. Jedne zbudowane są z rur próżniowych, wewnątrz których umieszczone są rurki cieplne z płynem parującym w temperaturze 25°C. Płyn ten trafia następnie do kondensatora. Tu dochodzi do wymiany ciepła, w wyniku której glikol ogrzewa się, a następnie krąży w instalacji. Para skrapla się i grawitacyjnie powraca na dno rurki cieplnej. Drugi rodzaj kolektorów rurowych stanowią te, w których czynnik roboczy (glikol) przepływa przez rurki miedziane przylutowane do absorbera umieszczonego w rurze próżniowej; odbiór ciepła następuje bezpośrednio z absorbera.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Kolektory słoneczne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".