Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i podłogi

Do domu alergika warto z rozwagą dobierać wykończenie ścian i podłóg, żeby tynku dekoracyjnego nie trzeba było przerabiać na gładki, a puszystych wykładzin zastępować parkietem lub płytkami, by ułatwić walkę z kurzem.

Ściany i podłogi
(fot. Barlinek)
W domu alergika niepożądany jest kurz i z tego powodu niewskazane są dywany, wykładziny dywanowe czy tynki fakturowe, na których osadza się łatwiej i z których trudno go usunąć. Niestety, nawet systematyczne sprzątanie na niewiele się zda, jeśli dom nie będzie wolny od substancji uczulających.

 

Już na etapie budowy i wykańczania trzeba zwrócić na to uwagę, wybierając na ściany i podłogi odpowiednie, zdrowe materiały. Ważne jest, jakie substancje one zawierają. Za materiały bezpieczne dla alergików uważa się: drewno, korek, kamień, szkło i płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać, że substancje chemiczne są częścią składową nie tylko materiałów wykończeniowych, ale i preparatów przeznaczonych do ich mocowania lub konserwacji.

 

Szkodliwe dla alergików mogą być nie tylko związki chemiczne, lecz także substancje i materiały organiczne (np. terpentyna, kalafonia i oleje roślinne – naturalne substancje stosowane do produkcji wosków i olejów do drewna).

 

Niektóre substancje mogą być drażniące, szkodliwe przez jakiś czas, inne stale. Substancje drażniące w stanie stałym na ogół są bezpieczne, natomiast rozpuszczone mogą uwalniać toksyczne gazy, które są szkodliwe nie tylko dla alergików (mogą reagować na związki chemiczne zawarte w materiałach budowlanych i wykończeniowych przy każdym kontakcie z nimi).

 

Zbudowanie domu przyjaznego dla alergika jest coraz łatwiejsze; materiałom stawia się coraz wyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa dla zdrowia, ponadto z roku na rok wiadomo więcej na temat tego, które związki mogą szkodzić uczuleniowcom. Producenci są zobligowani do zamieszczania na produktach ostrzeżeń, często też rekomendują swoje wyroby jako bezpieczne.

Co na podłogę...

Podłoga w domu alergika powinna być gładka, wtedy nie będzie do niej przywierał kurz i brud, będzie też łatwa do mycia. A skoro ma być często myta, musi być także odporna na zmywanie – najskuteczniejszy sposób na usunięcie kurzu. Do wyboru są następujące materiały: deski podłogowe, parkiet, panele, płytki korkowe, płytki ceramiczne i kamienne, wykładziny elastyczne i dywanowe.

 

Deski podłogowe i parkiet

 

Drewno jest uważane za materiał bezpieczny dla alergików, groźne mogą być jednak substancje, którymi bywa pokrywane. Jeśli jednak posadzka drewniana nie jest zabezpieczona lakierem czy woskiem, szybko traci piękny wygląd, bo łatwo wnika w nią brud. Dawniej używano trwałych, dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, obecnie stosuje się lakiery wodorozcieńczalne (np. poliuretanowo-akrylowe), bezpieczne dla alergików.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłogi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".