Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stropy

Projektowanie i wykonywanie stropów to zadania dla specjalistów, dlatego nie znajdą tu Państwo sposobów obliczania takich konstrukcji ani też recept na ich zbrojenie, betonowanie czy usztywnianie. Postanowiliśmy w zamian rozwikłać wątpliwości uczestników forum naszego miesięcznika, dotyczące stropów.

Stropy
(fot. Solbet Kolbuszowa)
Istnieje wiele rodzajów stropów, ale w budownictwie jednorodzinnym stosuje się tylko niektóre z nich jako konstrukcje żelbetowe – najczęściej stropy gęstożebrowe i płytowo-żebrowe, monolityczne oraz prefabrykowane z płyt kanałowych. W domach o konstrukcji drewnianej stosuje się zaś wyłącznie stropy drewniane belkowe lub belkowo-płytowe.

 

Najpopularniejsze rodzaje stropów przedstawiliśmy schematycznie na rysunkach i opatrzyliśmy zwięzłym opisem.

Czy można w domu wykonać inny strop niż założono w projekcie?

Bez konsultacji z architektem lub konstruktorem nie wolno dokonywać żadnych zmian w projekcie stropu, zatem nie można zmieniać nie tylko jego rodzaju, ale też jego grubości, zbrojenia, sposobu oparcia i zakotwienia ani też rozmieszczenia na stropie stałych elementów, które go obciążają.

 

Nie wolno zatem sugerować się radami wykonawców, nawet jeśli zapewniają, że zmodyfikowany strop będzie tańszy czy trwalszy od opisanego w projekcie. Konsekwencje takich zmian mogą mieć różny zakres: od nierównej powierzchni stropu, przez nadmierne ugięcia aż do przeciążenia, a w skrajnej sytuacji – nawet zawalenia się stropu (na przykład po ułożeniu grubszej niż projektowana warstwy betonu).

Czy można przenieść ściany działowe w inne miejsce niż przewidziane w projekcie?

Taka potrzeba rodzi się często wtedy, gdy staną już ściany domu i przyszli mieszkańcy zaczynają dostrzegać to, co trudno im było odczytać w projekcie. Zmiany położenia ścian działowych są możliwe, ale pod warunkiem odpowiedniego przystosowania do tego konstrukcji stropu, na którym mają stanąć.

 

W najczęściej wykonywanych w domach jednorodzinnych stropach gęstożebrowych konieczna będzie zmiana położenia belek zaprojektowanych pod te ściany. Można też wykonać belki na istniejącym stropie, i na nich postawić ścianę działową. Alternatywą jest zmiana konstrukcji ścian działowych z ciężkich murowanych na lekkie szkieletowe: wtedy prawdopodobnie zmiana stropu nie będzie konieczna.

 

Jednak taką decyzję może podjąć jedynie konstruktor.

Czy strop może mieć niewystarczającą nośność?

Stropy w domach jednorodzinnych przystosowane są do obciążeń użytkowych o wartości 1,5 kN/m2. Wystarcza to w zupełności w standardowo użytkowanym domu i nie ma potrzeby wzmacniania ich, zwłaszcza że niektóre konstrukcje pozwalają na przeniesienie znacznie większych obciążeń.

 

Konieczność wzmocnienia stropów zachodzi zatem jedynie w przypadku ich wadliwego wykonania lub wykorzystania na ostatniej kondygnacji na cele mieszkalne (poddasze użytkowe). Wybór sposobu wzmocnienia zależy od konstrukcji stropu i jego stanu i w ogólnym zarysie polega na utworzeniu nowej warstwy stropowej w postaci monolitycznej wylewki żelbetowej lub wykonaniu żeber wzmacniających.

 

Niekiedy stosuje się również wykonanie podciągu zmniejszającego rozpiętość stropu opartego na wewnętrznych ścianach nośnych lub słupach.

 

Przy adaptacji strychu na cele mieszkalne można też odciążyć istniejący strop przez usunięcie ciężkiej warstwy żużla, który dawniej pełnił rolę ocieplenia sufitu. Jako wypełnienie (strop między piętrami nie wymaga ocieplenia) można zastosować w to miejsce płyty styropianowe, a zamiast jastrychu podłogowego ułożyć podłogę drewnianą na legarach.

 

Stanisław Gawron

Pełny artykuł w PDF: Stropy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".