Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i drzwi

W domu słychać hałasy z zewnątrz. Przez okna wieje, a z profili odchodzi farba. W drzwiach zacina się zamek. Czyli pora na wymianę.

Wymiana okien i drzwi
(fot. Tikkurilla)
Jakie mają być nowe okna i drzwi? Na pewno powinny ładnie wyglądać – pasować do elewacji i stylu domu, czyli tworzyć jednolitą całość z budynkiem. Wpuszczać do wewnątrz światło i harmonizować z aranżacją pomieszczeń.

 

Ale sprawy związane z wyglądem i tworzeniem miłego nastroju nie powinny przysłaniać funkcji, a zwłaszcza takich parametrów jak izolacyjność termiczna czy odporność na włamanie i chociażby sposób zamykania.

 

Przed wymianą trzeba zawsze zdecydować o wymiarach stolarki i materiałach, z jakich ma być wykonana. Można ją przecież zamontować w nowej konfiguracji – w innych rozmiarach, a nawet – gdy trzeba – i w nowych miejscach.

 

Ile ma być tych nowych przeszkleń? Czy okna mają się tak samo otwierać jak stare? A może nie wszystkie muszą być otwierane, skoro jest do nich dostęp z zewnątrz? Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wymianę i kto to zrobi?

 

Jaką firmę wybierzemy – rekomendowaną przez znajomych, znaną z reklamy czy może taką, której przedstawiciel znajduje się najbliżej? A może producenta będziemy szukać w Internecie, sprawdzając od kiedy działa na rynku, jaką ma renomę i jak długo każe czekać na realizację zamówienia. Gdy już znajdziemy ekipę montażową, dowiedzmy się, co zrobi ze starymi oknami: zostawi je na podwórku, czy może postara się o ich recykling.

Okna

Materiał

 

Właściciel domu jednorodzinnego najczęściej ma dylemat: ładniejsze, bo naturalne – z drewna, czy mniej kłopotliwe w użytkowaniu – z PVC? Okien aluminiowych – choć lekkie i wytrzymałe – raczej nie bierzemy pod uwagę, bo są drogie i dlatego mało popularne. Rozważmy zatem za i przeciw tej najważniejszej pary.

 

Z PVC. Tworzywo stosowane do wyrobu profili okiennych jest odporne na działanie wilgoci oraz grzybów. Jego wadą jest to, że przyciąga kurz (jest elektrostatyczne). Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić klasę profili (A – najgrubsze, czyli najlepsze, C – najcieńsze), bowiem to ona świadczy o ich grubości, a tym samym o sztywności okna i zastosowanych rozwiązaniach chroniących przed chłodem i hałasem.

 

Trzeba dopytać o współczynnik U całego okna. Im jego wartość mniejsza – w domach jednorodzinnych U powinno wynosić 1,1–1,7 W/(m2·K) – tym przez okno ucieka mniej ciepła (za które przecież płacimy, ogrze wając dom). Warto także zapytać o liczbę komór – im jest ich więcej, tym okno ma lepsze właściwości izolacyjne.

 

Standardem są dziś okna z trzema lub czterema komorami. Te z pięcioma lub większą liczbą komór wstawia się w domach energooszczędnych i pasywnych.

 

Okna z PVC są najczęściej białe lub brązowe, mogą być jednak barwione w masie na dowolny kolor lub mieć specjalną okleinę imitującą drewno: z jednej strony – są wtedy o 15% droższe od białych – lub z dwóch stron – wtedy ich cena wzrasta o 30%. Okna z PVC nie wymagają odnawiania, ale jeśli się uszkodzą lub porysują, trudno je naprawić. Są tańsze od drewnianych o 20–30%.

 

Uwaga! Wewnętrzne wady okien z PVC są trudne do dostrzeżenia, dlatego bezpieczniej jest skorzystać z oferty renomowanej firmy, działającej na rynku od kilku lub kilkunastu lat.

 

Z drewna. Okna z tego materiału są szczególnie cenione za naturalny wygląd. Najczęściej stosuje się drewno krajowe: sosnowe, modrzewiowe, dębowe lub egzotyczne – meranti czy mahoń (niestety droższe od krajowego). Ramy drewniane wymagają odnawiania co kilka lat.

 

Sposób otwierania

 

Zanim kupi się okna, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób mają się otwierać oraz jak mają być podzielone. Nie zawsze warto powtarzać taki sam podział, jaki miały stare okna (chy ba że to dom zabytkowy albo stylowy). Warto pamiętać, że zmiana okien z drewnianych na te z PVC o takich samych wymiarach powoduje zmniejszenie powierzchni szyb, bo okna z tworzywa mają szersze ramy. Okna z PVC są węższe od drewnianych, dlatego ich zamiana spowoduje także zwiększenie szerokości parapetów wewnętrznych. Dlatego warto je wymieniać kompleksowo, razem z oknem. Nietypowe zamówienie jest zwykle droższe.

 

Uwaga! Im więcej skrzydeł (podziałów), tym wyższa cena: okno jednoskrzydłowe jest około 30% tańsze od okna dwuskrzydłowego, bo ma mniej profili i okuć.

 

Każde okno można uchylać, rozwierać lub otwierać, łącząc te dwa sposoby: to do nas należy wybór. Każdy sposób otwierania oznaczony jest symbolem:
  • uchylne – U,
  • rozwieralne – R,
  • uchylno-rozwieralne – UR,
  • nieotwieralne – FIX.
Jeśli wybierze się okno dwuskrzydłowe bez słupka pośrodku, w zamówieniu trzeba określić, które skrzydło ma się otwierać pierwsze.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien i drzwi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".