Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2009

Dlaczego pompa ciepła

W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.

Dlaczego pompa ciepła  
Dlaczego zaczynamy nasz cykl poradnikowy od liczb, od porównań Polski z Europą? Bo żaden argument nie działa tak silnie jak przykład innych (teoria „owczego pędu”).

 

Opowiadał mi Martin Forsén – szef zarówno szwedzkiego stowarzyszenia pomp ciepła jak i europejskiego EHPA – że w Szwecji przełomowe przyśpieszenie zamówień na pompy ciepła (p.c.) obserwowano w tych okolicach, gdzie liczba domów z p.c. przekraczała 10%.

 

Przy takim nasyceniu p.c. u sąsiadów inni też chcą to mieć (neighbour effect). Obecnie w Szwecji 95% nowo budowanych domów ma p.c. W Polsce ten wskaźnik można szacować na 2–3%.

 

Dlaczego p.c. osiąga tak wielką popularność? Są dwa podstawowe powody:

  • To najtańszy sposób pozyskiwania energii cieplnej do ogrzewania domu i c.w.u., choć niskie wydatki eksploatacyjne trzeba okupić dość znacznym kosztem inwestycji (w Europie ten koszt jest kompensowany systemem ulg i zachęt finansowych).
  • To proekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu i c.w.u., co w Europie jest bardzo ważkim argumentem, a w Polsce niekoniecznie.
Z obu tych powodów Europa stawia na pompy ciepła, a Polska – z odroczonym na parę lat „wyrokiem” ekologicznym – też musi zdać sobie wreszcie sprawę, że... leży w Europie.

Pełny artykuł w PDF: Dlaczego pompa ciepła

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!