Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny w domu alergika? Tak, bo najlepiej radzi sobie z usuwaniem wszechobecnych roztoczy kurzu domowego. Nie unosi go też z jeszcze nieposprzątanych miejsc, bo wessane powietrze wydmuchuje na zewnątrz domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Comfort System)
Ich obecność jest najbardziej dokuczliwa jesienią. Lubią niewietrzone pomieszczenia, złuszczony naskórek, wilgotne powietrze, ciepło. Roztocza kurzu domowego, bo o nich mowa, to maleńkie, niewidoczne gołym okiem pajęczaki, obecne w każdym domu. Występują praktycznie wszędzie, a ich szczątki i odchody to jedne z najsilniejszych alergenów.

 

Skoro są wszechobecne i nie sposób się ich pozbyć, czy warto z nimi walczyć? Tak, bo można i warto zmniejszyć ich ilość.

 

Alergolodzy radzą, by przede wszystkim utrzymywać dom w czystości. Ułatwić to można, pozbywając się wszelkich przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz. Nie należy więc wieszać w domu grubych zasłon.

 

Kotary zastąpić lekkimi i łatwymi do prania firankami, nie kupować tapicerowanych mebli, nie gromadzić suszonych kwiatów, koszy wiklinowych, a wszelkie niepotrzebne przedmioty, których nie da się odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką, po prostu wyrzucić. Nie ze wszystkiego da się zrezygnować, ale regularne i systematyczne odkurzanie można wprowadzić do obowiązków domowych. Co zrobić, aby nie stało się ono uciążliwe?

Budowa

Odkurzacz centralny to specjalna jednostka zamontowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu albo na strychu czy poddaszu.

 

Łączy się ją z siecią przewodów ukrytych w ścianach domu i zakończonych gniazdami ssawnymi. Na każdej kondygnacji montuje się jedno lub dwa takie gniazda. Wsunięcie do niego końcówki giętkiego węża ssawnego uruchamia cały system.

 

Jednostki centralne – przypominają podłużny, walcowaty, nie za wielki kosz na śmieci. Podobnie jak tradycyjne odkurzacze, wytwarzają podciśnienie w całej instalacji.

 

W odróżnieniu jednak od nich oczyszczone zassane powietrze wydmuchują na zewnątrz domu. Mieszczą w sobie silnik z wentylatorem, zbiornik na kurz (o pojemności od 15 do 30 litrów, dlatego wystarczy go opróżniać 4–5 razy w roku) i filtr. Jednostki centralne mogą mieć różną konstrukcję, wielkość i moc. Różnią się też metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji – także ceną.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

 

Pełny artykuł w PDF Odkurzacz centralny

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".