Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Okna muszą zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń, powinny być przy tym ciepłe, ciche i trwałe. Jednak nawet kupując bardzo dobre okna nie zawsze uda nam się to zapewnić. „Diabeł tkwi w szczegółach” – pokazujemy, na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu, by być zadowolonym z wybranych okien.

Wielkość

Okna
(fot. Fakro)
Zgodnie z prawem powierzchnia okien w sypialniach i pokojach dziennych powinna wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach czy garażach nie ma obowiązku wykonywania okien, choć oczywiście oświetlenie ich światłem dziennym jest wskazane. Nawet niewielkie okno w łazience spiżarni czy garażu bardzo podnosi funkcjonalność tych pomieszczeń uwalniając od konieczności ciągłego korzystania ze światła sztucznego i dając możliwość szybkiego przewietrzenia (jeśli okna można otworzyć).

 

Za duże przeszklenia można uznać przekraczające 1/4 powierzchni podłogi (czyli dwukrotność przepisowego minimum), często jednak można spotkać większe. Decydując się na bardzo duże okna lub przeszklone drzwi tarasowe powinniśmy rozważyć ich zalety i wady:

 

+ pomieszczenia wydają się jasne i bardziej przestronne;
+ szczególnie jesienią, gdy dni są krótkie, większa dawka światła słonecznego poprawia nam nastrój;
+ okna na nasłonecznionej elewacji umożliwiają w okresie chłodów wykorzystanie energii słonecznej;
+ duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się nisko nad poziomem gruntu;

 

typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, ponadto w miejscu jego osadzenia powstaje mostek termiczny, zwiększający straty ciepła;
zysk ciepła od okien stają się uciążliwe w okresie letnim;
większe okna to także wzrost kosztów budowy.

 

Nie tylko wielkość okien wpływa na to czy pomieszczenie jest właściwie doświetlone. Miejsca położone najdalej od okien będą zawsze słabo oświetlone, dlatego jeśli zależy nam na równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia lepszym rozwiązaniem mogą być dwa mniejsze okna umieszczone na dwóch ścianach niż jedno duże. Ponadto, jeśli okna wychodzą na wschód lub zachód ilość wpadającego przez nie światła będzie bardzo różna zależnie od pory dnia. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w sypialniach, bo nie wszyscy lubią być budzeni przez słońce.

 

Uwaga! To ile światła wpuszcza okno oraz jak się prezentuje zależy od grubości ściany. Małe, wąskie okna w grubych murach wyglądają niczym otwory strzelnicze, dlatego, jeśli grubość ściany zwiększa się względem pierwotnego projektu, bo np. zdecydowaliśmy się na ścianę trójwarstwową zamiast dwuwarstwowej albo ocieplenie jest grubsze, to zwróćmy uwagę czy po zmianach okna nie będą zbyt małe.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".