Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Co zrobić, by zdrowa woda płynęła z kranu? Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, przede wszystkim musimy zbadać jakość wody i do jej składu dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów. Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach.

Analiza składu wody

Uzdatnianie wody
(fot. Dornbracht)
Koszt badania składu wody zależy od rodzaju badania i stacji sanepidu w jakiej jest wykonywanie. W większych miastach próbki pobiera się i przywozi do sanepidu samodzielnie. Najpierw odbiera się z sanepidu instrukcję pobierania próbek oraz specjalne buteleczki. Kompleksowe badanie fizykochemiczne (barwa, mętność, smak i zapach) i mikrobiologiczne (wirusy, bakterie) w Warszawie kosztuje 398 zł i trwa 12 dni. W niektórych stacjach można oddzielnie wykonać oba badania. Badanie obejmujące ocenę wskaźników fizykochemicznych z pobraniem próbek i transportem może kosztować np. 550 zł. Za badanie mikrobiologiczne zapłacimy natomiast 250 zł.

 

Poznanie składu chemicznego i bakteriologicznego wody umożliwia dobranie optymalnego sposobu jej uzdatniania. Warto również pamiętać, że wodę powinniśmy badać okresowo, gdyż jej jakość może ulegać zmianie.

Filtrowanie wody z własnego ujęcia

Rodzaj zanieczyszczeń zależy od głębokości, z jakiej ją pobieramy. Jeżeli woda pochodzi z głębokości kilku metrów, często bywa zanieczyszczona niebezpiecznymi azotanami, bakteriami lub związkami organicznymi. Niestety wówczas lepiej wykopać nową studnię, niż korzystać z tak zanieczyszczonej wody.

 

Każde urządzenie filtracyjne składa się z dwóch podstawowych elementów: obudowy i wkładu bądź złoża filtracyjnego. W zależności od rodzaju usuwanych zanieczyszczeń wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń filtracyjnych, w których typ usuwanych zanieczyszczeń determinuje rodzaj zastosowanego wkładu lub złoża. Do uzdatniania dużej ilości wody – najczęściej całej przeznaczonej do domu służą kolumny filtracyjne. Wymagają zasilania elektrycznego i podłączenia do kanalizacji. Kolumna może być wyposażona w kilka filtrów i być wypełniona złożem piaskowo- żwirowym (usuwa tylko związki żelaza), aktywnym złożem katalitycznym (usuwa związki żelaza i manganu), żywicą jonowymienną (zmiękcza wodę, usuwając z niej jony wapnia i magnezu) albo granulowanym węglem aktywnym (usuwa z wody związki organiczne, zawiesiny, poprawia jej smak i zapach).

 

W celu regeneracji kolumna musi być płukana w kierunku przeciwnym do przepływu roboczego, a wypłukane zanieczyszczenia odprowadza się do kanalizacji lub szamba. Jeśli złoże filtracyjne nie jest katalityczne, można wykonać oddzielną studzienkę i drenaż rozsączający w ogródku i tam odprowadzać wodę z płukania. Niektóre złoża, na przykład żywice jonowymienne w zmiękczaczach, regeneruje się solą kuchenną, zaś złoża katalityczne w odżelaziaczach – roztworem nadmanganianu potasu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".