Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011

Kanalizacja, szambo czy oczyszczalnia

Jeśli w pobliżu działki, na której budujemy dom, biegnie sieć kanalizacyjna, problem ścieków łatwo rozwiązać. Znacznie trudniej jest, gdy trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Kanalizacja, szambo czy oczyszczalnia
(fot. Ekobudex)
Ścieki pochodzące z domowej instalacji kanalizacyjnej muszą trafić do: kanalizacji zbiorczej (jeśli teren jest skanalizowany), a jeśli jej nie ma – do: szczelnego zbiornika zwanego szambem, z którego wywiezie je wóz asenizacyjny, albo do przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć pierwsze rozwiązanie jest najwygodniejsze, to decyzja o tym, dokąd odprowadzać ścieki, nie zależy tylko od nas.

 

Wiele działek położonych jest z dala od kanalizacji, nie wszędzie warunki gruntowo-wodne oraz wielkość działki umożliwiają zastosowanie przydomowych oczyszczalni, a inne ograniczenia mogą też wynikać z lokalnych przepisów. Poza tym wykonanie instalacji kanalizacyjnej jest trudniejsze niż instalacji wodociągowej, a przeróbki istniejącej instalacji są bardziej kłopotliwe, bo rury kanalizacyjne mają duże średnice, muszą biec z określonym spadkiem, a ich długość powinna być jak najmniejsza.

Kanalizacja zbiorcza

W rejonach skanalizowanych najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Wymagają tego zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Jest to rozwiązanie najmniej kłopotliwe, wymaga jedynie uzgodnienia warunków przyłączenia z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (właścicielem sieci). Zamiar budowy przyłącza trzeba 30 dni wcześniej zgłosić do starostwa powiatowego. Jeśli urząd nie wniesie w tym czasie sprzeciwu, to można rozpocząć prace.

 

Uwaga! W rozliczeniu za odprowadzenie ścieków standardowo przyjmuje się, że ich objętość jest równa ilości zużytej wody wodociągowej. Jeśli woda z wodociągu ma być używana do podlewania ogrodu, warto uzyskać zgodę na założenie drugiego wodomierza i rozliczanie się z przedsiębiorstwem wod.-kan. tylko za taką ilość ścieków, jaka odpowiada faktycznemu zużyciu wody w domu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!