Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kronika klanu Amber

Amber w języku angielskim to odpowiednik słowa bursztyn, na forum portalu budujemydom.pl zaś, to najkrótsze określenie wymarzonych czterech kątów. AMBER bowiem to nazwa jednego z bardzo popularnych projektów domów, o którym dyskutują klanowicze forum budujemydom.pl.
Kronika klanu Amber
fot. ania&alek

Wymiana doświadczeń dotyczy głównie kosztów budowy domu w stanie surowym zamkniętym i zawiera mnóstwo propozycji zaoszczędzenia na tym etapie. Do spostrzeżeń naszych forumowiczów dołączamy komentarz redakcyjny dotyczący kosztów wykonania domu AMBER według założeń projektowych oraz alternatywnymi technologiami, na czym skorzystać mogą nie tylko Amberowicze, ale także wszyscy, w których dojrzewa myśl o budowie własnego domu. Po prostu, na przykładzie domu AMBER wykonujemy wszyscy razem ćwiczenia z analizy kosztów. Pełną dyskusję klanu i mnóstwo zdjęć znajdziesz na forum.budujemydom.pl

Marzenia, potrzeby, przeróbki

17.09.2008, 12:52 wingerman
Po dłuuugim i mozolnym przeszukiwaniu różnych, różnistych projektów domów, zdecydowaliśmy się z żoną (chyba już ostatecznie) na dom AMBER. Jak wiadomo, najtrudniej jest postawić kropkę nad przysłowiowym „i”, a to właśnie chcemy zrobić. Z mojego punktu widzenia zalety domu to:
– prosta forma i nowoczesny wygląd,
– sypialnia z wyjściem na taras,
– widok z tarasu na trzy strony działki,
– narożne przeszklenie w salonie,
– balkony dla górnych pokoi.

 

Wady:
– małe WC na dole,
– kominek na bocznej ścianie (może być kłopot z równym rozprowadzeniem ciepła),
– nieduża jadalnia,
– mała garderoba i łazienka w sypialni małżeńskiej, ale wiem już, jak to zmienić.

 

21.09.2008, 16:41 muszelkowa
Ja również jestem pod wrażeniem tego projektu. Nigdy nie byłam fanką dachu dwuspadowego, a tu nagle AMBER! Martwią mnie koszty budowy, a szczególnie koszt ścianki szklanej w salonie, która stanowi istotę tego projektu. (czy ktoś orientuje się w cenie?). Jeżeli miałabym się zdecydować, to usunęłabym łazienkę w sypialni na poddaszu. Zrobiłabym z niej garderobę. Również okno kuchenne trzeba powiększyć. No i w tej toalecie na dole, to można się nabawić klaustrofobii!

 

OD REDAKCJI
Szklana ścianka – jak nazywa ją „muszelkowa” – będzie kosztować ok. 4 tys. zł. Tak naprawdę jest to przeszklony narożnik, który tworzą podwójne drzwi balkonowe suwane o wymiarach 180 x 235 cm (ok. 2500 zł) oraz okno balkonowe 150 x 235 cm (ok. 1500 zł). Do tych kwot należy doliczyć koszt robocizny – ok. 15 zł za metr obwodu okna. Koszt wszystkich okien wg kosztorysu wyniesie ok. 25 000 zł. W projekcie tego domu przewidziano również montaż okien dachowych, których koszt z robocizną to min. 6000 zł.

 

3.10.2008, 10:07 wingerman
Nie no, nie ma się co martwić tą szklaną ścianką, to praktycznie duże okna, które aż tak drogie nie są. Co do górnej łazienki, to tak, jak piszesz – do usunięcia.

 

Jednak my chcemy mieć własną łazienkę i będzie ona z pomieszczenia nr 11 [pomieszczenie – 8 m2, przyp. Red.], lecz wejście z sypialni. Okno kuchenne, to prawdę mówiąc nie mam zdania, czy jest OK, czy może powiększyć (raczej zostawimy). Dopełnieniem kuchni jest jadalnia, a ta sama ma wielkie okno. Dolna łaz enka to tylko WC, jednak my chcemy upchnąć tam jeszcze natrysk, a więc trzeba będzie wcisnąć go w ścianę garażową.

 

26.10.2008, 11:34 robertinooo
Podjęliśmy decyzję o budowie tego domku w wersji z dwoma garażami. Zastanawiamy się, jakie byłyby koszty budowy z ytonga, ponieważ nie ukrywamy, że wolelibyśmy ten materiał. Co do wnętrza, to układ nam odpowiada, choć rzeczywiście przydałoby się większe WC na parterze. Na górze zastanawiamy się nad zamianą łazienki.

 

Chcielibyśmy ją umiejscowić zaraz na wprost schodów – byłaby wtedy większa o 2 m kw. W miejscu, w którym była zaprojektowana łazienka, myślimy zlikwidować ściankę działową – wtedy pokój zyska 6 m kw.

 

OD REDAKCJI
Według projektu ściany zewnętrzne stawiane są jako dwuwarstwowe z cegły ceramicznej grubości 25 cm, ocieplone styropianem o grubości 20 cm, wykończone tynkiem cementowowapiennym o gr. 1,5 cm. Koszt ich postawienia wyniesie ok. 27 000 zł, w tym robocizna 12 000 zł. Zastosowany materiał na ściany zewnętrzne zapewni uzyskanie bardzo dobrego współczynnika przenikania ciepła U ok. 0,21 W/(m2K). Alternatywnym rozwiązaniem, które nieco przyspieszy czas wznoszenia murów, jest wykonanie ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego. Koszty wykonania ścian dla tego projektu będą podobne, ale współczynnik przewodzenia ciepła będzie znacznie słabszy – na poziomie minimalnego wymaganego przez przepisy budowlane – 0,3 W/(m2K). Droższym rozwiązaniem jest wykonanie ścian w technologii trójwarstwowej – ok. 34 000 zł.

 

Do tego należy też przewidzieć zwiększone koszty fundamentu – dla takiej ściany musi być on szerszy. Wbrew powszechnej opinii, koszt użytych materiałów w technologii trójwarstwowej nie będzie zdecydowanie wyższy niż w pozostałych technologiach, a można uzyskać w ten sposób również wysoką ciepłochronność. Wpływ na koszty materiałowe będzie miał przede wszystkim rodzaj warstwy elewacyjnej – wykończenie tynkiem na pustakach elewacyjnych grubości 9 cm będzie tanim rozwiązaniem, konkurencyjnym kosztowo do innych wariantów. Inne możliwe rozwiązania pokazuje tabela na s. 8.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Dasz radę” - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".