Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Wszystko wskazuje na to, że ceny gazu, oleju i elektryczności nadal będą miały tendencję wzrostową. Konkurencja na rynku instalacji solarnych sprawia natomiast, że ich ceny nieco spadają. Chcąc zamontować kolektory, można także ubiegać się o dotację z funduszy unijnych (zbiorową), albo o dopłatę NFOŚiGW do kredytu (dla inwestorów indywidualnych). Warto pomyśleć więc o obniżeniu kosztów przygotowania ciepłej wody oraz wsparciu systemu ogrzewania w budynku, czerpiąc energię od słońca

Instalacja solarna zasilająca urządzenia domowe w c.w.u.
Instalacja solarna zasilająca urządzenia domowe w c.w.u.
Doświadczenia użytkowników kolektorów słonecznych wskazują na to, że zdarzają się im problemy z nagłym wzrostem ciśnienia cieczy roboczej podczas słonecznego dnia, w którym na dłużej następuje przerwa w dostawie elektryczności. Okazuje się, że najczęściej dopiero po powtórzeniu się takich zdarzeń decydują się na zakup urządzenia (lub urządzeń), które podtrzymają pracę pompy obiegowej w instalacji solarnej w okresie braku prądu.

 

Zabezpieczają system solarny zasilaczem awaryjnym UPS, a w okolicach gdzie zdarzają się kilkudniowe awarie prądu, decydują się na zakup generatora prądu. Dziwi nieco fakt, że monterzy instalacji od razu, na etapie jej budowy, nie skłaniają bardziej stanowczo poszczególnych inwestorów do wydania dodatkowych kilkuset złotych na UPS (nie jest drogi!), by w newralgicznych dla instalacji solarnej momentach nie ryzykowali jej rozszczelnienia albo nie musieli poświęcić kilku godzin pracy do uruchomienia jej po przegrzaniu cieczy solarnej (jak w opowieści jednego z właścicieli, które zamieszczamy powyżej). Wszak przy tak wysokich kosztach instalacji solarnej warto ją od początku chronić wszelkimi sposobami, również przez UPS.

 

Wypowiedzi użytkowników niezmiennie potwierdzają, że najchętniej i najczęściej wykorzystują instalację solarną do przygotowania c.w.u. w gospodarstwie domowym. Ma to ekonomiczne uzasadnienie, ponieważ w lecie, kolektory dostarczają im wprost do kranów darmową ciepłą wodę. Pewna część właścicieli w praktyce przekonuje się, że kolektory słoneczne jeszcze szybciej się amortyzują i dają bardziej wymierne oszczędności, jeśli służą również do ogrzewania wody w przydomowym basenie, wewnątrz albo na zewnątrz budynku.

 

Najmniej efektywne w polskim klimacie, a przez to rzadziej stosowane, jest używanie ich do wspomagania ogrzewania budynku. Są jednak tacy użytkownicy, którzy potrafili znakomicie wykorzystać nawet tę najmniej efektywną opcję we własnym domu (opis powyżej)!

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".