Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Zdrowy i oszczędny dom

Budowa zdrowego i oszczędnego domu to nie tylko moda. Zainteresowanie takim budownictwem wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom oszczędny to taki, który zużywa 3–4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a to oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie. W cyklu dziewięciu artykułów przybliżymy Państwu tematykę energooszczędnego budowania. W pierwszym odcinku podpowiemy, na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej działki, jakimi cechami powinien charakteryzować się projekt energooszczędnego domu, przy użyciu jakich materiałów i w jaki sposób go zbudować oraz jak użytkować, by świadomie i w racjonalny sposób oszczędzać energię.

Zdrowy i oszczędny dom
(fot. Brass)
Nic dziwnego, że już obecnie coraz więcej inwestorów buduje domy energooszczędne, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Energooszczędne, czyli takie których zapotrzebowanie na energię wynosi 40 kWh/m²rok, podczas gdy w domach standardowych spełniających obowiązujące normy wynosi ono średnio 100–120 kWh/m²rok. Podpowiadamy w jaki sposób zbudować taki dom.

 

By budynek mógł nosić miano budynku o minimalnych kosztach eksploatacyjnych poza odpowiednim projektem musi być wykonany z dbałością o jakość materiałów i procesów budowlanych. Nie należy zatem kupować materiałów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniać przypadkowych wykonawców bez autoryzacji producentów i fachowego nadzoru.

 

Konieczne jest również zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy lub inspektora nadzoru.

Wybór działki

Szukając działki, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania, na pierwszy rzut oka nieatrakcyjnych jej naturalnych warunków terenowych: wszelkich zagłębień, skarp, nachylenia terenu, a nawet drzew.

 

Wszystkie te elementy mogą być wykorzystane do oszczędzania energii, podobnie jak precyzyjne zorientowanie budynku względem stron świata. To dobra wiadomość dla właścicieli nietypowych działek. Jednak warto pamiętać, że wykorzystanie naturalnych warunków terenu do budowy energooszczędnego domu możliwe jest tylko w projektach wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Odpowiedni projekt

Zanim wybierzemy konkretny projekt, warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Pomyślmy, ile metrów kwadratowych ma mieć dom, ile pokoi i łazienek oraz czy garaż ma być zintegrowany z domem czy wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować. Warto określić takie wymagania i z nich nie rezygnować w dalszym etapie poszukiwań.

 

dr inż. Arkadiusz Węglarz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!