Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Rodzaj technologii wznoszenia ścian zewnętrznych domu rzutuje na pracochłonność robót i rodzaj sprzętu, jaki trzeba zastosować. Materiały, z których wznosimy przegrody, mają natomiast wpływ na ich właściwości. Oczywiste jest, że ściany muszą być wytrzymałe na duże obciążenia, ale oprócz tego powinny zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń oraz chronić przed hałasem.

Ściany zewnętrzne
(fot. Termalica (Bruk Bet))
Materiały o jednorodnej strukturze mają wszystkie właściwości, które powinny cechować materiały ścienne, ale pod żadnym względem nie są szczególnie dobre, wszak niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Przykładowo, wysoka ciepłochronność jest w sprzeczności z dużą wytrzymałością na ściskanie czy dobrą izolacyjnością akustyczną.

 

Z tego względu wznoszone są ściany warstwowe – dwu- lub trójwarstwowe – połączone ze sobą warstwy o różnych właściwościach gwarantują korzystne parametry ściany. Strukturę warstwową można uzyskać, nakładając kolejno poszczególne warstwy na konstrukcję nośną ściany lub poprzez budowę ściany typu sandwich – z elementów, które w swoim przekroju mają warstwy o różnych właściwościach.

Murowane

Podstawową cechą ścian zewnętrznych jest ciepłochronność. Odpowiednie materiały ścienne umożliwiają uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U poniżej 0,30 W (m2•K) w ścianach jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Natomiast znaczące zmniejszenie przenikalności cieplnej wymaga zastosowania materiałów termoizolacyjnych o odpowiedniej grubości.

 

Oczywiście docieplenie ściany jednowarstwowej względnie dobrej ciepłochronności przekształca ją w ścianę dwuwarstwową, przy czym 1 cm ocieplenia zastępuje 4–5 cm grubości ciepłochronnego materiału ściennego, nie ma więc sensu poszerzać warstwy konstrukcyjnej, jeśli będziemy ją ocieplać.

Jednowarstwowe

Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się materiały ścienne o wysokiej izolacyjności cieplnej – lekkie odmiany betonu komórkowego lub ceramikę poryzowaną. Możliwa do uzyskania ciepłochronność przy ekonomicznie i technicznie uzasadnionej grubości ściany osiąga wartość ok. 0,25 W/(m2•K).

 

Ten rodzaj ścian wymaga dużej staranności wykonania oraz zastosowania specjalnych elementów chroniących przed powstawaniem mostków cieplnych. Na ścianach nośnych spoczywają elementy konstrukcyjne – wytrzymałe żelbetowe nadproża i wieńce stropowe. W przypadku budowy ściany jednorodnej w miejscach ich przebiegu musi być ułożona dodatkowa izolacja cieplna osłonięta od zewnątrz materiałem o podobnych właściwościach co reszta ściany (rys. 1 i 2). Niekiedy można zastosować nadproża systemowe, ale mają one ograniczoną rozpiętość i są dość drogie.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".