Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Woda w domu

Zapewnienie wody dla domu może kosztować równie dobrze dwa, jak i dwadzieścia tysięcy złotych. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to oczywiście przyłączenie domu do znajdującego się w pobliżu wodociągu. Jednak często to niemożliwe i nawet na obrzeżu wielkich miast trzeba zainwestować w studnię, pompę, zbiornik i stację uzdatniania. Dobór tych elementów oraz wykonanie instalacji domowej wymaga wiedzy, bo trzeba dostosować się do istniejących warunków.

Woda w domu
(fot. Wilo)
Mając przyłącze wodociągowe, płacimy za jego wykonanie oraz oczywiście za zużywaną wodę. Wykonanie studni, przynajmniej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, wydaje się więc znacznie tańsze. Jednak często to tylko pozory. Woda nigdy nie jest całkiem za darmo, bo najczęściej wymaga uzdatnienia, pojawiają się więc koszty eksploatacji służących do tego urządzeń (stacji uzdatniania), koszty generuje też praca pompy oraz konserwacja zbiornika ciśnieniowego (hydroforu). Oczywiście w sprzyjających warunkach, gdy wody uzdatniać nie trzeba, koszt jej pozyskania będzie śmiesznie niski, ale zwykle urządzenia oczyszczające są potrzebne i niestety efekt ich pracy nie zawsze jest w pełni satysfakcjonujący.

 

Dlatego nawet jeśli cena wykonania przyłącza wodociągowego przekracza 10 000 zł, warto się zastanowić, czy aby na pewno wykonanie studni i kupno stacji uzdatniania będzie lepszym rozwiązaniem? Tym bardziej że jakość oraz ilość wód podziemnych może ulec zmianie, a woda wodociągowa, choć czasem niesmaczna, ma stale kontrolowaną jakość.

Budowa przyłącza

By przyłączyć dom (lub jeszcze niezabudowaną działkę) do sieci, trzeba przejść przez następujące etapy:
- uzyskać od zakładu wodociągowego tzw. warunki techniczne przyłączenia, określające, jakie cechy musi mieć przyłącze;
- zlecić wykonanie dokumentacji przyłącza (projektu);
- uzyskać zgodę na przyłączenie;
- zlecić wykonanie przyłącza. Może je wykonać dowolna firma wodociągowa, jednak zwykle w warunkach technicznych jest zastrzeżenie, że samą „wcinkę” do istniejącego wodociągu wykonuje się pod nadzorem pracownika zakładu wodociągowego;
– podpisać umowę na dostarczanie wody.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!