Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dlaczego pompa ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła wśród ludzi budujących własne domy jest bardzo duże. Jednak na zainteresowaniu bardzo często się kończy, bo na temat tej technologii często brak zrozumiałych dla inwestora informacji – jak to w ogóle działa, do czego można wykorzystać pompę ciepła oraz ile to wszystko będzie kosztowało?

Czym jest pompa ciepła?

Dlaczego pompa ciepła?
(fot. Vaillant)
Najkrócej mówiąc to urządzenie umożliwiające przepływ ciepła z otoczenia domu do jego wnętrza w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz budynku. Oczywiście normalny, naturalny ruch ciepła odbywa się od ciała o temperaturze wyższej, do ciała o temperaturze niższej i ustaje, gdy temperatura się wyrówna. Praca pompy ciepła jest potrzebna właśnie po to, by to co już było zimne schłodzić jeszcze bardziej, a to co i tak ciepłe – podgrzać.

W jaki sposób taki ruch ciepła „pod górę” jest możliwy?

Pompy ciepła wykorzystują podstawowe zjawiska fizyczne związane z gazami, a różnego rodzaju gazy, to właśnie ich „czynniki robocze”. Temperatura gazu rośnie przy sprężaniu, co łatwo zauważyć choćby pompując koło w rowerze, kiedy cylinder pompki wyraźnie się rozgrzewa. Z kolei rozprężenie gazu, szczególne przejście z postaci płynnej do gazowej, wiąże się z pochłonięciem znacznych ilości ciepła z otoczenia. Część Czytelników z pewnością pamięta syfony z wodą sodową „zasilane” nabojami z dwutlenkiem węgla.

 

Opróżniany nabój staje się bardzo zimny i pokrywa się szronem. Pompa ciepła wykorzystuje dokładnie te same procesy, a jej najważniejszym (i najdroższym elementem) jest sprężarka. Czynnik roboczy, w części urządzeń jest to właśnie CO2, krąży jednak w obiegu zamkniętym, parowanie gazu odbiera ciepło z otoczenia, a jego skraplanie umożliwia przekazanie go do instalacji ogrzewającej budynek. Dokładnie taki sam proces zachodzi w lodówkach i klimatyzatorach, z tą różnicą, że w ich przypadku chodzi nam o wykorzystanie chłodzącej, a nie grzejącej części obiegu.

Do czego można wykorzystać pompę ciepła?

W domach jednorodzinnych służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Część urządzeń, zwykle o niewielkiej mocy służy wyłącznie do przygotowania c.w.u., stanowiąc ciekawą alternatywę, np. dla kolektorów słonecznych. Niektóre pompy zaś można wykorzystać również do chłodzenia budynku w okresie letnim.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".