Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013

Zgodnie z zasadami feng shui

Ewa i Irek nie chcieli sztampowego domu, zbudowanego według taniego gotowego projektu. Marzyli o niepowtarzalnym domu z wnętrzami, zaprojektowanymi według zasad feng shui. Miał go otaczać na wpół dziki ogród, w którym można obserwować rodzimą faunę i florę.

Projekt dla małżeństwa i dojeżdżającego syna

  • Dom murowany, parterowy z pomieszczeniem gościnnym na poddaszu oraz z garażem; dwuwarstwowe ściany z betonu komórkowego ocieplone na zewnątrz styropianem o grubości 12 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną.
  • Powierzchnia działki: 1815 m2
  • Powierzchnia domu: 200,30 m2
  • Powierzchnia garażu: 47,20 m2
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 14 549 zł.

Ewa interesuje się feng shui, od lat uprawia tai chi, jest wegetarianką. Ireneusz natomiast jest ornitologiem i ekologiem. Kilka lat temu opuścili rodzinne Skierniewice i przenieśli się pod Warszawę. Ich dom i ogród są inne, niż typowe nowo zagospodarowywane posesje.

Budynek mieszkalny, zaprojektowany przez właścicielkę według zasad feng shui, ma ciekawy kształt nieforemnego wielokąta. Otacza go rzadko koszona łąka oraz zarośla, których Ireneusz nie pozwolił wyciąć ze względu na gniazdujące w nich ptaki. Rok temu Maja Popielarska nakręciła tu jeden z ciekawszych odcinków popularnego programu o ogrodnictwie pt. „Maja w ogrodzie”. Wspólnie z właścicielami zachęcała do proekologicznego traktowania najbliższego ludziom otoczenia.

Klucz, według którego Ewa i Irek wybrali swoją działkę, odzwierciedla ich mądre proekologiczne myślenie. Jednocześnie posesja spełnia najważniejsze kryteria do rozplanowania i wygodnego użytkowania współczesnego jednorodzinnego budynku.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!