Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Stosowanie kotłów na paliwa stałe jest w Polsce nadal powszechne. Wynika to głównie z ceny paliw i kosztu urządzeń grzewczych, ale również po prostu z przyzwyczajenia. Coraz więcej Polaków podczas doboru tego rodzaju kotłów, oprócz ceny, zwraca jednak uwagę na komfort obsługi i sprawność urządzenia. O zakupie oraz bieżącej eksploatacji opowiedzieli nam użytkownicy różnych kotłów na paliwa stałe.

Kotły na paliwa stałe

 

 Najpierw powinniśmy wybrać paliwo, a dopiero potem kocioł. Poszczególne rodzaje kotłów przeznaczone są do spalania konkretnego paliwa i nie należy dowolnie go zmieniać. Zastąpienie dedykowanego paliwa innym, choć możliwe, znacznie zmniejsza sprawność urządzenia i zwiększa emisję spalin do środowiska naturalnego.

W sprzedaży znajduje się bogata oferta kotłów na paliwa stałe. Producenci idą z duchem czasu i oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania techniczne, przekładające się na wyższą sprawność urządzeń, większą wygodę ich obsługi i bezpieczeństwo, niższe koszty eksploatacji itd. Dotyczy to zarówno nowoczesnych kotłów z podajnikiem, jak również tradycyjnych kotłów zasypowych. W obu rodzajach kotłów trzeba jednak spalać wysokiej jakości paliwo oraz ściśle przestrzegać zaleceń producentów. Podczas zakupu paliwa warto brać pod uwagę, że nawet najnowocześniejszy kocioł z układem sterującym nie będzie dobrze pracował na paliwie złej jakości. Ponadto na paliwie zastępczym kocioł zawsze będzie pracował mniej efektywnie.

TRADYCYJNE KOTŁY ZASYPOWE

Mimo dużej konkurencji ze strony nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem, tradycyjne kotły zasypowe nadal cieszą się dużym popytem wśród użytkowników. Wynika to głównie z niskiej ceny urządzeń oraz dostępności paliwa, na którym pracują – węgla, koksu, drewna, miału węglowego.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".