Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013

Instalacja wodociągowa

Wodę do domu można dostarczyć z sieci wodociągowej lub z własnej studni. Oba przyłącza wymagają formalności i nakładów finansowych. Zdarza się, że inwestorzy korzystają z obu tych źródeł jednocześnie. Jednak niezależnie od wybranego rozwiązania konieczna jest dobrze przemyślana i wykonana domowa instalacja wodna.

Budując dom, nie zawsze możemy liczyć na podłączenie do lokalnego wodociągu, gdyż czasem po prostu go nie ma lub jego doprowadzenie ze znacznej odległości do naszej działki byłoby bardzo kosztowne. Gdy w o kolicy buduje się więcej domów, pojawia się zatem więcej odbiorców, wtedy długie przyłącze wodociągowe nie musi być drogie, gdyż sąsiedzi najczęściej partycypują w kosztach jego budowy.

W takim przypadku zwykle decydujemy się na wodę z wodociągu, choć nie mamy takiego obowiązku. Przedsiębiorstwo wodociągowe nie może nam odmówić przyłączenia naszego domu, jeśli tylko spełnimy wszystkie wymagania oraz zaistnieją ku temu techniczne możliwości. Gdybyśmy jednak mieli z tym trudności jedynym rozwiązaniem jest budowa własnego ujęcia wody, czyli studni.

Woda z sieci – formalności

Podłączenie do wodociągu może nas kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczny koszt uzależniony jest od długości przyłącza, liczby odbiorców oraz sposobu prowadzenia procesu przyłączeniowego (indywidualnie lub nie). W niektórych gminach, wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami zajmuje się firma współpracująca z lokalnym zakładem wodociągowym. W takim przypadku, wystarczy przekazać odpowiedniej osobie mapy geodezyjne naszej działki oraz wypełniony wniosek przyłączeniowy i czekać na realizację.

Musimy się jednak przygotować finansowo, gdyż taka kompleksowa usługa może nas uderzyć po kieszeni. Zatrudnienie firmy jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie musimy się osobiście angażować w załatwianie wszystkich niezbędnych dokumentów.

 

Opiekuje się ona naszym wnioskiem od momentu jego złożenia, poprzez wykonanie projektu przyłącza, aż do realizacji. Zlecenie takie może być tańsze, gdy w okolicy na wodę czeka kilka innych domostw. Wtedy najczęściej ta sama firma prowadzi wszystkie przyłączenia, a wydatki rozkładają się na sąsiadów.

Monika Dąbrowska

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!