Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien

Spora część właścicieli domów jednorodzinnych płaci zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Uświadamiamy sobie to zimą, szczególnie podczas dużych mrozów. W większości przypadków przyczyną największej ucieczki ciepła są okna: stare, nieszczelne, wypaczone lub po prostu o wysokim współczynniku przenikania ciepła.

Wymiana okien

Z wyborem nowych okien najczęściej nie mamy problemu, aby jednak pieniądze wydane na ten cel były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, czyli takiego, który zagwarantuje całkowitą szczelność na przenikanie powietrza przez połączenia okien z ościeżami.

Choć wymiana okien zimą jest możliwa i nie stanowi trudności wykwalifikowanej ekipie, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -10°C – w takich warunkach standardowa pianka montażowa, stosowana do uszczelniania okien, traci swoje właściwości (choć dostępne są pianki, które można stosować nawet do -25°C).

Jednak prowadzenie prac nawet w temperaturze ok. 0°C jest kłopotliwe, bo nowe okna wymagają wykończenia ościeży zaprawą, której nie powinno się stosować w tak niskiej temperaturze. Dlatego, ze względu na sprzyjającą aurę, wymianę okien najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato.

Najczęściej takie inwestycje łączymy z remontem domu, więc tym bardziej taka pora jest najbardziej odpowiednia. Na pewno nie warto z wymianą okien czekać do jesieni. To bowiem najgorętszy okres dla producentów. Są wówczas najbardziej oblegani i na realizację zamówienia możemy czekać nawet 3 miesiące. Najlepiej zamówić okna na co najmniej kilka tygodni przed planowaną wymianą.  

 

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".