Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

O zaletach sprzątania za pomocą odkurzacza centralnego nie trzeba już nikogo przekonywać. Wygoda i łatwość obsługi urządzenia oraz gwarancja usuwania zakurzonego powietrza poza budynek sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na jego montaż. Sama instalacja jest prosta, dlatego najmniej kosztowna ze wszystkich domowych instalacji. Obecnie każdego na nią stać.

Odkurzacz centralny

Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć rur i przewodów elektrycznych ukrytych w ścianach, zakończonych kilkoma gniazdami ssącymi i jedną wyrzutnią powietrza. Uzupełnieniem systemu jest wąż ssący i akcesoria do sprzątania – przeróżne szczotki, a także separatory.

Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej jednak zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące.

W budynku już zamieszkanym, konieczne będzie przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych, polegających na wykonaniu bruzd w ścianach i stropach i zamontowaniu ekranów osłaniających.

Projektowanie i montaż instalacji

Na podstawie rzutów kondygnacji, fachowcy wytyczają trasę poprowadzenia rur oraz przewodów elektrycznych, rozmieszczenie i liczbę gniazd ssących, miejsce na jednostkę centralną oraz wyrzutnię powietrza. Dobierają też optymalną jednostkę centralną.

Najważniejszym parametrem, mającym wpływ na jej wybór, jest maksymalna długość instalacji, jaką dane urządzenie może obsłużyć. W rzeczywistości chodzi o dopuszczalną wielkość oporów przepływu zależną przede wszystkim od liczby kształtek (kolana, trójniki). Jednak dla wygody przelicza się ją na długość rur powodujących takie same opory.

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".