Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Agregaty prądotwórcze

Stwierdzenie, że jesteśmy całkowicie zależni od prądu, każdy uzna za frazes. Jednak ci, którzy doświadczyli skutków przerw w jego dostawach wiedzą, że nie ma w tym przesady. Awaria w dostawie prądu oznacza zazwyczaj brak oświetlenia, ogrzewania, wody, możliwości przechowywania i przygotowywania posiłków oraz szansy na komunikację ze światem – także przez urządzenia mobilne o krótkim czasie działania na baterii. Jeśli często musimy mierzyć się z takimi wyzwaniami, powinniśmy poszukać alternatywy dla zasilania sieciowego i kupić agregat prądotwórczy.

Agregaty prądotwórcze

 

Agregat prądotwórczy to autonomiczne urządzenie, w którym silnik spalinowy napędza prądnicę. Do zasilania awaryjnego domów jednorodzinnych wykorzystuje się urządzenia o mocach od 2 do 20 kW. Im mocniejszy agregat, tym więcej odbiorników możemy zasilać z niego jednocześnie, ale także – tym więcej musimy przeznaczyć na niego miejsca i pieniędzy.

Jedna czy trzy fazy?

Zanim przystąpimy do szacowania sumarycznego poboru energii elektrycznej wybranych przez nas urządzeń, musimy zorientować się, czy wszystkie wymagają zasilania tym samym rodzajem prądu. Większość sprzętów domowych zasilana jest prądem jednofazowym (230 V), jednak część urządzeń dużej mocy, takich jak kuchnie, zestawy hydroforowe, czy kotły elektryczne, wymaga zasilania trójfazowego (400 V).

Nie każdy agregat wytwarza prąd trójfazowy, więc jeśli go potrzebujemy, powinniśmy zawęzić wybór do oferujących go urządzeń. Szczęśliwie, gdy mamy odbiorniki obu rodzajów, nie musimy kupować dwóch agregatów – agregaty trójfazowe mogą też zasilać urządzenia jednofazowe.

Trzeba jednak uważać, by fazy te zostały obciążone równomiernie, gdyż w przypadku wystąpienia asymetrii, uszkodzeniu ulec może agregat lub podłączone do niego urządzenia. Dla przykładu, gdybyśmy, mając do podłączenia odbiorniki o łącznej mocy 6 kW, rozdzielili je między poszczególne fazy w konfiguracji 1 kW, 1 kW, 4 kW zamiast 2 kW, 2 kW, 2 kW, spowodowalibyśmy takie właśnie ryzyko (zazwyczaj dopuszczalna asymetria to około 30%, choć niektórzy producenci pozwalają na 50%, podczas gdy inni – jedynie 10%).

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu rozdzielić odbiorniki między fazy agregatu, skorzystajmy z pomocy specjalisty. Ustaliwszy, czy wybieramy wśród agregatów jedno- czy trójfazowych, możemy już przystąpić do szacowania potrzebnej nam mocy.

Krzysztof Chrząszcz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".