Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2014

Stan surowy zamknięty

Po wyborze działki, projektu i wykonawców wymarzonego domu, czas na skoncentrowanie się na poszczególnych elementach budynku – od fundamentów, po dach.

FUNDAMENTY

Na tym etapie budowy domu do rozstrzygnięcia są trzy najważniejsze dylematy: jak głęboko posadowić fundamenty, jaka powinna być wysokość ścian fundamentowych, oraz jak zabezpieczyć ten element przed wilgocią.

JAKA WYSOKOŚĆ FUNDAMENTÓW?

Trzeba wyraźnie rozdzielić dwie kwestie: głębokość posadowienia ław fundamentowych i wysokość ścian fundamentowych ponad poziomem terenu.

 

Głębokość posadowienia zależy od typowej dla danego regionu głębokości przemarzania gruntu. W Polsce wynosi ona od -0,8 do -1,4 m (najmniejsza jest na zachodzie kraju, największa w okolicach Suwałk i w Polsce południowej). Ławy umieszcza się poniżej tej granicy, ponieważ zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoja objętość (to tzw. wysadziny mrozowe). W efekcie budynek może nierównomiernie osiadać, co grozi pękaniem ścian.

 

Drugi czynnik to sam rodzaj gruntu. Jeśli brak w nim drobnych, gliniastych cząstek, to wysadziny mrozowe nie występują i budynek można posadowić płyciej, zwykle na głębokości ok. 0,6 m. Grunty niewysadzinowe to przepuszczalne piaski, żwiry i podłoża skalne.

 

Na pytanie, jaka jest najlepsza wysokość ścian fundamentowych ponad terenem, nie ma prostej odpowiedzi. Ich duża wysokość jest bardzo pożądana, gdy ściany są wrażliwe na wilgoć z topniejącego śniegu oraz rozbryzgujących się kropel deszczu. Tak jest przede wszystkim w domach drewnianych.

Norbert Skupiński
fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły