Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Jeśli źródło ciepła (kocioł, terma) lub zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) znajdują się dalej niż 3–5 m od kranu, to na dopłynięcie ciepłej wody trzeba czekać od kilku do kilkunastu sekund. Dlatego właśnie wymyślono instalacje z cyrkulacją c.w.u. Cyrkulacja zapewnia pojawienie się ogrzanej wody w punkcie poboru (baterii nad umywalką czy wanną) prawie natychmiast lub najpóźniej 2–3 sekundy po otwarciu zaworu.

Zasada działania obiegu cyrkulacji jest prosta (rys. 1). Dzięki pompie cyrkulacyjnej, ciepła woda pobierana z zasobnika przepływa w pobliżu wszystkich punktów poboru, a potem wraca do niego, najczęściej króćcem oznaczanym jako „powrót cyrkulacji” (rzadziej, gdy zasobnik nie jest weń wyposażony, tym samym króćcem, którym do zasobnika dopływa zimna woda z instalacji wodociągowej). Rura powrotna prowadzona jest zwykle równolegle do rury zasilającej punkty poboru, co minimalizuje straty ciepła. Dzięki ciągłemu krążeniu ogrzanej wody w rurach (nawet wtedy, gdy wszystkie krany pozostają zamknięte) po otwarciu któregokolwiek z punktów poboru – wypływa ona niemal natychmiast.

Wydatki są uzasadnione…

Stały przepływ podgrzanej wody w przewodach wodnych powoduje nieuniknione straty energii, co podnosi koszty eksploatacyjne. Instalacja z cyrkulacją jest też – ze względu na konieczność ułożenia rury powrotnej i montażu pompy cyrkulacyjnej – droższa w budowie. Czy komfort wynikający z natychmiastowego dostępu do ciepłej wody w każdym punkcie poboru uzasadnia te wydatki? Otóż tak, tym bardziej że nie o komfort tylko chodzi. Po pierwsze – krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę oznacza brak konieczności bezsensownego spuszczania do kanalizacji wody zimnej, która nie jest bynajmniej dobrem dostępnym za darmo. Po drugie – krążenie wody w instalacji c.w.u. zapobiega powstawaniu zastoin na odcinkach przed rzadziej używanymi punktami poboru, które to zastoiny w najlepszym przypadku prowadzić mogą do „zaśmiardnięcia się” wody, a w gorszym – np. do powstania kolonii bakterii Legionella.

 

W praktyce przyjmuje się, że instalacje bez cyrkulacji c.w.u. sprawdzają się tylko w domach, w których odległość kotła c.o. (w tym wypadku dwufunkcyjnego) lub ewentualnie tzw. termy (piecyka kąpielowego) od wszystkich punktów poboru nie przekracza kilku metrów. W dużych domach z kilkoma punktami poboru ciepłej wody (kuchnia, dwie łazienki, toaleta itd.) oddalonymi od siebie i od kotłowni, cyrkulacja c.w.u. stała się rozwiązaniem standardowym. Projektantom i instalatorom zostawmy dylematy, czy w domu dwukondygnacyjnym lepiej jest zastosować jedną pętlę, łączącą wszystkie punkty poboru ciepłej wody, czy też np. rozdzielić obiegi parteru i piętra (na użytek tego tekstu ograniczmy się do informacji, że większość producentów urządzeń grzewczych zaleca, aby długość przewodów c.w.u. nie przekraczała 30 m, a długość powrotnego przewodu cyrkulacyjnego – 20 m. Przewody cyrkulacyjne nie muszą mieć przy tym średnicy wymaganej dla przewodów doprowadzających wodę do punktów poboru, ale ich średnica wewnętrzna powinna wynosić co najmniej 10 mm). Wybierając projekt własnego domu, warto za to zwrócić uwagę na to, by możliwie krótkie były przewody łączące pętlę cyrkulacyjną z kranem nad zlewozmywakiem i prysznicem (kilkusekundowa zwłoka w dopływie ciepłej wody do kranu nad wanną czy w pralni nie ma bowiem większego znaczenia, natomiast w przypadku zlewu czy prysznica staje się utrapieniem).

Adam Jamiołkowski
fot. Kludi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".