Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Doprowadzenie wody do budynku

O sposobie dostarczenia wody do domu powinniśmy pomyśleć już na etapie przygotowań do inwestycji, gdyż będzie ona niezbędna do prowadzenia robót budowlanych. Zależnie od warunków miejscowych, będziemy mogli podłączyć działkę do sieci wodociągowej bądź wybudować własną studnię. Szczególnie w tym drugim przypadku konieczne będzie zadbanie o jakość wody i zainstalowanie urządzeń usuwających niepożądane związki chemiczne i inne zanieczyszczenia.

Sposób zaopatrzenia budynku w wodę określony jest w projekcie budowlanym, na który wydano pozwolenie na budowę.

 

Jeśli przewiduje on dostarczanie wody z sieci wodociągowej, powinniśmy wystąpić do zarządcy sieci o wydanie warunków przyłączenia i na tej podstawie zlecić opracowanie projektu przyłącza. Dokumentację należy złożyć w miejscowym Zespole Uzgodnień Dokumentacji (ZUD). Po uzyskaniu pozytywnej opinii można zlecić wykonanie przyłącza. W praktyce, wszystkie formalności najczęściej załatwia zarządca sieci lub firma z nim współpracująca i nasze działania ograniczają się jedynie do podpisania dokumentów i wniesienie stosownych opłat.

 

Jeśli decydujemy się na wykonanie własnej studni, a jej lokalizacja została uwzględniona w zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, możemy przystąpić do jej budowy bez dodatkowych procedur. Natomiast zamiar wydrążenia studni nie uwzględnionej w projekcie trzeba zgłosić w starostwie, i jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymamy sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Jeżeli wodę będziemy wykorzystywać tylko na cele gospodarcze i nie do picia (np. na czas budowy czy podlewania ogrodu), jej lokalizacja nie musi spełniać wymogów zachowania określonych w przepisach odległości od innych obiektów na terenie działki. Zgodnie z prawem wodnym, nie musimy też ubiegać się o pozwolenie wodno-prawne, gdy głębokość studni nie przekracza 30 m, a pobór wody 0,5 m3/h.

Woda z sieci

Przy dostępie do sieci wodociągowej, warto już przed rozpoczęciem budowy domu załatwić wszystkie formalności i przyłączenie, a wodomierz umieścić w studzience. Zapewni to wygodny dostęp do wody na czas budowy. Po jej zakończeniu wodomierz będzie można przenieść do budynku.

Cezary Jankowski
fot. UST-M

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".