Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja wodna

Bezawaryjne i komfortowe korzystanie z ciepłej i zimnej wody wymaga starannego rozprowadzenia rur, dostosowanych do instalowanych urządzeń sanitarnych i zapewnienia pożądanych parametrów wody – intensywności jej wypływu i odpowiedniej temperatury. Ale oprócz względów praktycznych, ważne jest zadbanie o estetykę instalacji, aby widoczne rury czy podłączenia nie szpeciły eleganckiej kuchni ani łazienki. Prace montażowe przeprowadza się równolegle z układaniem wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, lecz przed nałożeniem tynków i wylaniem podkładów podłogowych.

Niezależnie od sposobu dostarczania wody bieżącej – z sieci wodociągowej czy z własnej studni – wewnętrzna instalacja zimnej i ciepłej wody będzie taka sama i jedynie na zasilaniu będziemy musieli zamontować odpowiednie elementy armatury zabezpieczającej czy pomiarowej.

Parametry instalacji wodnej

Zużycie wody w domu zależy od liczby mieszkańców, sposobu prowadzenia gospodarstwa domowego, nawyków higienicznych oraz wykorzystywania jej np. do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Średnio dobowe zużycie wody przez jednego domownika wynosi ok. 150 litrów i jest bardzo zróżnicowane w ciągu dnia.

 

Przy planowaniu instalacji wodnej, istotne jest więc określenie też chwilowego poboru wody, jaki może wystąpić przy jednoczesnym korzystaniu z kilku punktów czerpania. W praktyce, przy czteroosobowej rodzinie, korzysta się najczęściej równocześnie z nie więcej niż trzech punktów, co odpowiada łącznej intensywności przepływu wody nie wyższej od 0,5 l/s (30 l/min). Wartość ta jest potrzebna do wyznaczenia przekroju rur rozprowadzających, zapewniającego właściwą wydajność i ciśnienie w poszczególnych punktach poboru. W instalacji wodnej występują bowiem opory przepływu – zależne od średnicy rur i ich długości oraz dławienia na zworach i filtrach – co powoduje spadek ciśnienia wody i może być powodem niedostatecznej intensywności jej strumienia.

 

W rozległych instalacjach przekroje rur powinny być określone na podstawie obliczeń, ale w praktyce, w domach jednorodzinnych przyjmuje się następujące wartości:

  • 25 mm – główne zasilanie;
  • 20 mm – piony i zasilanie rozdzielaczy;
  • 16 mm – podejścia do przyborów.

Przyjmuje się, że ciśnienie w instalacji wodnej powinno wynosić 0,3 MPa (3 bary). Jest to wartość gwarantująca uzyskanie odpowiedniej wydajności wypływu wody z baterii. Jednak w rzeczywistości ciśnienie waha się w dość dużym zakresie – zwłaszcza przy zasilaniu z sieci wodociągowej – i przy znacznym jego obniżeniu, niektóre urządzenia mogą nie działać zadowalająco, a przy jego wzroście – woda będzie wypływała z baterii ze zbyt dużą siłą i uciążliwym hałasem (szumem). To zjawisko często zdarza się w instalacjach na terenach znajdujących się znacznie poniżej poziomu sieci wodociągowej. Rozwiązaniem problemu ze zbyt wysokim ciśnieniem jest zamontowanie reduktora.

Cezary Jankowski
fot. Valvex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".