Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien

Wybór nowych okien nie jest zadaniem, które może nas przerosnąć, pod warunkiem, że uzbroimy się w niezbędną wiedzę. Co innego montaż – ten wymaga już kompetencji i doświadczenia wykonawcy.

Stare, wypaczone, nieszczelne okna mają bardzo niekorzystny wpływ na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji domu. Są przyczyną znacznych strat ciepła, dlatego warto rozważyć ich wymianę. Czas zwrotu takiej inwestycji zależy głównie od sposobu ogrzewania budynku.

 

Na rynku jest wiele różnych rozwiązań, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz doskonalszych wyrobów. Co powinniśmy wiedzieć o oknach, aby dokonać optymalnego wyboru?

Jakie parametry?

Właściwości stolarki okiennej określa kilka parametrów. Oto najważniejsze z nich:

Izolacyjność cieplna

Kluczową cechą jest stopień przenikalności cieplnej okna. Określa go współczynnik U, który wskazuje strumień energii przenikającej przez przegrodę okienną o powierzchni 1 m² przy różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku wynoszącej 1 Kelwin. Od początku tego roku wartość U w nowych oknach nie może być wyższa niż 1,3 W/(m².K). Generalnie im współczynnik jest niższy, tym korzystniej, choć należy zachować umiar, ponieważ lepsze parametry mają swoją cenę. Przy wyborze okien nie dajmy się zwieść. Większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123 × 148 cm. Tymczasem niektórzy sprzedawcy podają parametr dla okna o zawyżonych wymiarach lub odnoszący się do samej szyby, a ten jest zawsze dużo niższy. Energooszczędność okna zależy natomiast od parametrów całego systemu: pakietu szybowego, profili oraz uszczelnienia.

Dźwiękoszczelność

Ten parametr (Rw) określa zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Podawany jest w decybelach (dB). Im współczynnik jest wyższy, tym zapewnia skuteczniejszą izolacyjność akustyczną. W domach położonych w spokojnej okolicy wystarczy okno o Rw=30–32 dB. Przy ruchliwej drodze dużo lepiej sprawdzą się okna o Rw równym co najmniej 35 dB.

Norbert Skupiński
fot. Oknoplast

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".