Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wyłączniki różnicowoprądowe i nadprądowe

Wielu inwestorów remontujących starsze (niekoniecznie naprawdę stare) budynki zadaje sobie pytanie: wymieniamy instalację elektryczną na układ nowego typu czy też nie? Odpowiedź powinna być zawsze taka sama: tak, wymieniamy. Oczywiście, pociąga to za sobą niemałe koszty, ale tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, oszczędzać nie wolno.

Budujący nowe domy wolni są od tego dylematu. Od 1995 r. przepisy prawa nakazują wykonywanie domowych instalacji elektrycznych (niech elektrycy wybaczą mi uproszczenia) w układzie TN-S (schemat B na rys. 1). Oznacza to, że do jednofazowego odbiornika prądu przemiennego biegną trzy przewody:

 

– fazowe (L),
– neutralny zwany dawniej zerowym (N),
– ochronny (PE).

 

Do każdego odbiornika trójfazowego biegną natomiast 3 przewody fazowe (L1, L2, L3), ochronny PE i ewentualnie neutralny N. Samo urządzenie 3-fazowe, np. silnik nie potrzebuje przewodu N do działania, ale często ma dodatkowo 1-fazowe lampki sygnalizacyjne, wentylator itp. A ten dodatkowy osprzęt bez przewodu N nie zadziała.

 

Wcześniej było inaczej – domowe instalacje elektryczne wykonywano z reguły w układzie TN-C (schemat A na rys. 1), w którym przewód neutralny (zerowy) był tożsamy z przewodem ochronnym (PEN). Do odbiornika trójfazowego biegły więc cztery przewody, a do jednofazowego – tylko dwa (fazowy i neutralny). Nawet jeżeli gniazdo miało styk ochronny (bolec), to był on połączony elektrycznie z przewodem neutralnym.

 

Układ TN-C ma kilka wad; jedną z bardziej istotnych łatwo pokazać na przykładzie ilustrowanym na rys. 2. W razie przerwy w przewodzie neutralnym na stykach ochronnym gniazd wtykowych (czyli właśnie na „bolcach uziemiających”), może pojawić się pełne napięcie sieciowe! Jeśli bowiem w powyższej sytuacji włączymy odbiornik R wymagający styku ochronnego np. pralka, lodówka, to przewód PEN, a w konsekwencji – styki neutralne i uziemiające innych gniazd mogą znaleźć się pod pełnym napięciem fazowym (aż do miejsca przerwania). Wadą instalacji typu TN-C jest też brak możliwości instalowania wyłączników różnicowoprądowych. Aby wytłumaczyć, o co chodzi, musimy na moment cofnąć się do wyjaśnienia podstaw ochrony przeciwporażeniowej.

 

Ochrona podstawowa polega na zabezpieczeniu przed dotykiem przez człowieka (zwierzę) części instalacji elektrycznej (urządzeń elektrycznych) pozostających pod napięciem w normalnych warunkach pracy. Służą temu takie środki ochrony, jak izolowanie przewodów będących pod napięciem, stosowanie osłon ochronnych itp. Są to bez wątpienia zabiegi zrozumiałe dla wszystkich.

Adam Jamiołkowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".