Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Wśród użytkowników kotłów na paliwa stałe są tacy, którzy szczególną uwagę zwracają na parametr stałopalności urządzenia i komfort obsługi. Wybierają nowoczesne kotły z zasobnikiem na paliwo, automatycznym podajnikiem i elektronicznym regulatorem. Część użytkowników woli jednak kupić tańsze tradycyjne kotły zasypowe, które nie wymagają zasilania elektrycznego i sprawdzają się jako główne albo awaryjne źródło ciepła. O wyborze kotła i jego eksploatacji opowiedzieli nam posiadacze różnych modeli na węgiel, drewno i pellety.


Producenci kotłów na paliwa stałe fabrycznie przygotowują poszczególne modele do spalania konkretnego paliwa i późniejsi użytkownicy muszą ściśle przestrzegać ich instrukcji. Dlatego zanim przystąpią do wyboru kotła, najpierw powinni zdecydować, jakim paliwem chcą ogrzewać dom i wodę użytkową. Na tym wstępnym etapie, ważna jest dokładna analiza aktualnych cen paliw i ich prognoz na przyszłość oraz zbadanie dostępności paliw na danym terenie. Przyszli użytkownicy paliw stałych powinni wziąć pod uwagę, że dla współczesnych kotłów zaleca się opał wysokiej jakości. Podawanie paliwa złej jakości powoduje bowiem nieprzewidywalność procesu spalania, a także to, że działający na marnym paliwie nawet najnowocześniejszy kocioł nie wykorzysta wszystkich swoich możliwości.

 

Badania rynku paliw wskazują, że ogrzewanie domu jednorodzinnego węglem i pelletami jest nadal do 30–40% tańsze, niż ogrzewanie gazem ziemnym, mimo że w ostatnich latach ceny np. groszku węglowego i pellet niemal się podwoiły. Choć aspekt ekonomiczny stosowania kotłów na te paliwa słabnie, to nadal jest na tyle korzystny, żeby stanowić zachętę do ich zakupu i wykorzystania jako główne, albo chociażby zapasowe, źródło ciepła w budynku.

Lilianna Jampolska
fot. Seko

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".