Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stan surowy

Na etapie planowania stanu surowego domu, trzeba rozstrzygnąć wiele dylematów dotyczących poszczególnych elementów budowli – od fundamentów po dach. Decyzje te będą miały kluczowy wpływ na komfort użytkowania domu.

FUNDAMENTY

Fundamenty stanowią podstawę każdego domu, muszą być więc bardzo solidne i starannie wykonane. Najważniejsze dylematy, dotyczące tego elementu, to rodzaj fundamentu, głębokość posadowienia i wysokość, a także sposób zabezpieczenia przed wilgocią.

ŁAWA FUNDAMENTOWA CZY PŁYTA?

Fundamenty domu jednorodzinnego mają najczęściej postać ław fundamentowych, na których wznosi się betonowe lub murowane ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Wymagane parametry wytrzymałościowe fundamentu zależą od jego obciążenia oraz od stabilności podłoża. Tradycyjny fundament można zastąpić płytą fundamentową ze zbrojonego betonu. Taki wariant warto wybrać w sytuacji, gdy grunt, na którym wznoszony jest dom, ma słabą nośność lub jest niestabilny. Obciążenia z budynku rozkładają się wówczas na znacznie większą powierzchnię. Dobrze ocieplona i zaizolowana płyta fundamentowa może być też gotową podłogą na gruncie. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest krótszy czas budowy oraz ograniczenie robót ziemnych – wykop pod płytę jest znacznie płytszy. Wykonanie fundamentu płytowego trzeba jednak powierzyć ekipie z doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach, a jej znalezienie nie zawsze jest łatwe.

GŁĘBOKOŚĆ POSADOWIENIA I WYSOKOŚĆ FUNDAMENTU

Głębokość posadowienia fundamentu zależy od głębokości przemarzania gruntu, która różni się w zależności od regionu kraju.

 

Najmniejsza, 0,8 m, jest na zachodzie Polski, największa, 1,4 m – w okolicach Suwałk. Fundament umieszcza się poniżej tej granicy, ponieważ zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoja objętość, tworząc wysadziny mrozowe. Grozi to nierównomiernym osiadaniem budynku, a w efekcie pękaniem ścian. Głębokość posadowienia może być mniejsza w przypadku, gdy budujemy na gruncie niewysadzinowym, czyli takim, w którym nie ma drobnych, gliniastych cząstek. Do tej grupy zaliczają się przepuszczalne piaski, żwiry i podłoża skalne.

 

Wysokość ścian fundamentowych ponad terenem zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany nadziemia. Im bardziej jest on wrażliwy na wilgoć (np. drewno), tym większa powinna być wysokość ścian fundamentowych. Wszystko po to, aby materiał nie miał kontaktu z rozpryskującym się deszczem czy z zalegającym śniegiem.

Norbert Skupiński
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".