Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wykańczanie

Po ułożeniu niezbędnych instalacji i wstawieniu okien, czas na prace wykończeniowe, wymagające równie przemyślanych decyzji i fachowego wykonania. Po nich najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Choć coraz więcej budujących korzysta z usług architektów wnętrz, to nadal większość z nich samodzielnie próbuje zaaranżować domową przestrzeń. Efekt końcowy zależy od kreatywności, wyczucia smaku i zasobności portfela.


Wykańczanie domu to najbardziej efektowny etap budowy. Wymaga wprawdzie największych nakładów finansowych i podjęcia ogromu decyzji, dotyczących wyboru stylu wnętrz, kolorystyki, mebli i dodatków, ale daje efekt najbardziej cieszący oko właścicieli. To czas na realizację własnych wyobrażeń i marzeń o wystroju wnętrz. Etap ten okaże się łatwiejszy, jeśli skorzystamy z usług architekta wnętrz, który już podczas powstawania projektu budynku zaaranżuje wszystkie pomieszczenia. Wówczas prace będą polegały na realizacji założeń projektowych, nie będzie kłopotów ze zgraniem stylów i kolorów poszczególnych pomieszczeń, bo będą stanowiły spójną całość.

 

Jeśli projektowaniem wnętrz zajmiemy się sami, sporą komplikacją będzie mnogość dostępnych rozwiązań dotyczących wykończenia ścian, podłóg czy urządzenia konkretnych pomieszczeń, np. kuchni i łazienki. Oczywiście, dobrze jest poszukać inspiracji w magazynach wnętrzarskich (polecamy „Czas na Wnętrze”) i na stronach internetowych architektów i producentów wyposażenia wnętrz. Skarbnicą pomysłów są też fora internetowe (np. budujemydom.pl), na których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują własne domy. Warto z nich korzystać.

 

Zanim jednak zajmiemy się dekorowaniem, trzeba zakończyć kilka prac z pogranicza budowy i wykańczania. Między innymi zbudować ściany działowe (o ile nie powstały wcześniej), położyć tynki i posadzki.

ŚCIANY DZIAŁOWE

Wszystkie elementy konstrukcyjne domu muszą być zaplanowane na etapie tworzenia projektu. Po ukończeniu stanu surowego, możemy jednak jeszcze wpływać na podział otwartej przestrzeni za pomocą rozstawienia ścian działowych. Ich parametry powinny być dopasowane do funkcji pomieszczeń. Do wyboru mamy ciężkie ściany murowane lub lekkie szkieletowe.

Joanna Dąbrowska
fot. Casa Nova Collection (Zanotta)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".