Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Czy warto budować dom energooszczędny?

Od tego numeru BD zaczynamy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczyć będą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer będzie wyjaśniał najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewał wszelkie wątpliwości.

Co oznacza określenie dom energooszczędny?

Polskie prawo nie precyzuje, jaki dom możemy nazwać energooszczędnym. Zdroworozsądkowa definicja mówi, że energooszczędny dom to taki, który zużywa mniej energii niż standardowy, czyli budowany zgodnie z obowiązującymi normami ciepłochronności. Typowy dom ma standard energetyczny na poziomie minimum wymaganego przez prawo. Energooszczędność daje się stopniować – można osiągnąć wynik lepszy o 20% albo o 50% od budynku typowego. Zależy, co zdecydujemy się poprawić oraz ile zechcemy na to wydać. Ponadto, warto wiedzieć że pojęcie energooszczędności zmienia się z upływem czasu. Kilkanaście lat temu współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,50 W/(m2·K), obecnie (od 1 stycznia 2014 r.), wymagany jest o połowę niższy, czyli 0,25, a od 2021 r. nie będzie mógł być większy niż 0,20.

Dlaczego warto budować energooszczędnie?

Przede wszystkim dlatego, aby płacić niskie rachunki za utrzymanie domu. W sondażach Polacy najczęściej podają właśnie ten argument. Jest to bardzo słuszne podejście, szczególnie z uwagi na fakt, że ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody i energia elektryczna, stanowią największą część kosztów eksploatacyjnych domu. Tym bardziej, że ceny paliw i energii ciągle rosną i w najbliższych latach nie należy się spodziewać ich spadku.

W jaki sposób postawić taki dom?

Nie ma jednego przepisu na tani w utrzymaniu dom. By mógł nosić miano budynku o minimalnych kosztach eksploatacyjnych, należy jednak przestrzegać dwóch podstawowych reguł:

 

musi być wykonany z dbałością o jakość materiałów i procesów budowlanych. Nie należy kupować wyrobów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniać przypadkowych wykonawców bez fachowego nadzoru;

 

konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy i inspektora nadzoru z doświadczeniem w budowaniu takich budynków. Szczególnie ryzykowne jest powierzenie specjalistycznych robót, np. wentylacji z rekuperatorem, ekipom bez autoryzacji producenta montowanych urządzeń.

fot. DQM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".