Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Alternatywne technologie budowy

Typowy polski dom jednorodzinny to murowany budynek, którego budowa trwała kilka lat. Inne metody budowania to niewielki procent rynku, ale warto się nad nimi zastanowić. Dom w alternatywnej technologii można postawić nawet w kilka tygodni, a jakość jego wykonania podlega znacznie surowszej kontroli.

Tradycyjne i alternatywne

Wszystkie inne niż murowanie sposoby wznoszenia domów jednorodzinnych określa się zbiorczo jako technologie alternatywne. Podkreśla to ich odmienność od murowania, ale tak naprawdę niewiele mówi, bo mamy tu kilka kompletnie różnych sposobów wznoszenia budynków:

 • szkielet drewniany, tzw. kanadyjski;
 • szkielet stalowy;
 • domy z bali;
 • tracony szalunek z płyt zrębkowo-cementowych z ociepleniem, wypełniany betonem (beton tworzy rdzeń nośny);
 • kształtki styropianowe wypełniane mieszanką betonową (kształtki są szalunkiem traconym i ociepleniem);
 • prefabrykowane, czyli przygotowane w fabryce, ściany z lekkiego betonu na kruszywie keramzytowym, zwykle od razu z ociepleniem ze styropianu (warstwa zewnętrzna).

Ściany z keramzytobetonu zawsze są prefabrykowane. Konstrukcje szkieletowe oraz z bali mogą zaś zostać przygotowane w hali produkcyjnej, na budowie jedynie złożone w całość, ale równie dobrze domy w tej technologii da się wykonać na placu budowy. Natomiast płyty zrębkowo-cementowe i kształtki styropianowe przywozi się na miejsce i z nich składa szalunek.

 

Zróżnicowanie wewnątrz grupy „alternatywnych” jest ogromne. Jak w ogóle porównywać lekkie, drewniane ściany szkieletowe z takimi, których elementem nośnym jest żelbetowy rdzeń? Bywa też, że materiałowo alternatywna technologia nieznacznie odbiega od pewnych wariantów tradycyjnego murowania. Ściana z keramzytobetonu różni się przecież niewiele od zwykłej wymurowanej z bloczków keramzytobetonowych.

 

Wyróżnikiem alternatywności jest więc przede wszystkim – odmienny od tradycyjnego murowania – sposób wznoszenia budynku. Nie ma tu drobnowymiarowych elementów, z których, łączonych zaprawą (ewentualnie pianką) wznosimy ściany nośne. Elementy domu, na przykład jako całe ściany, powstają w fabryce, a na placu budowy tylko składamy je w całość. Wówczas mówimy o budynkach prefabrykowanych. W innych technologiach, dom wprawdzie powstaje na budowie z dość niewielkich elementów, lecz metoda jest zupełnie inna od tradycyjnego murowania. Dotyczy to kształtek i szalunków wypełnianych betonem, domów z bali, a także szkieletu drewnianego.

Jarosław Antkiewicz
fot. Finndrewno

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze