Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje OZE w pytaniach

Z pomp ciepła korzystają w Polsce tysiące użytkowników, którzy przekonali się już, że są one niezawodne, trwałe, praktycznie nie wymagają obsługi i – co najważniejsze – bardzo obniżają koszty ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody. Mimo tego, zdecydowana większość budujących domy nawet nie próbuje rozważać takiej inwestycji. Powód jest banalny: wiedza na temat tych urządzeń jest wciąż bardzo ograniczona, przy czym – co gorsza – dotyczy to także znacznej części osób zajmujących się zawodowo instalatorstwem i techniką grzewczą. Oto kilka podstawowych informacji dotyczących działania i zastosowania pomp ciepła.

Czym jest pompa ciepła i do czego można ją wykorzystać?

Pompa ciepła to urządzenie, które w domowej instalacji grzewczej pełni taką samą rolę, jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służy przede wszystkim do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Niewielkie pompy, o małej mocy, przeznaczone są tylko do tego drugiego celu, co czyni je bardzo interesującym (bo o wiele łatwiejszym w montażu przy zbliżonych kosztach materiałowych) rozwiązaniem konkurencyjnym wobec kolektorów słonecznych. Są też i takie modele pomp, które w porze letniej można zastosować do chłodzenia budynku.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Działanie urządzenia opisuje w poglądowy sposób już sama jego nazwa – pompa ciepła służy do przetłaczania energii cieplnej dostępnej za darmo w otoczeniu, a więc zmagazynowanej w ziemi, wodzie lub powietrzu, do wnętrza budynku.

 

Potrzebna jest do tego energia elektryczna, ale końcowy bilans wypada bardzo korzystnie. Otóż, w przypadku pompy zupełnie przeciętnej pod względem parametrów technicznych, na każdy 1 kW energii potrzebnej do jej napędzania przypadają aż 3 kW pobrane z otoczenia. W rezultacie przy poborze mocy z sieci elektroenergetycznej wynoszącym 1 kW do dyspozycji mamy aż 4 kW użytecznej mocy cieplnej. Zwyczajowo mówi się o takiej pompie, że jej współczynnik COP (stosunek ciepła dostarczonego do budynku do energii elektrycznej zużytej przez pompę) wynosi 4. Oczywiście, im wskaźnik COP większy, tym mniej energii elektrycznej potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła. Jest to więc podstawowy parametr charakteryzujący sprawność energetyczną pompy.

Adam Jamiołkowski
fot. Vaillant

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".