Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Woda w domu

Woda to podstawowe medium – bez niej nie tylko nie da się mieszkać w domu, ale w zasadzie nawet prowadzić budowę. Dlatego najważniejsza sprawa, to zapewnić samo zaopatrzenie w wodę. Potem przychodzi czas na wykonanie rurociągów wewnątrz budynku oraz rozwiązanie problemu przygotowania ciepłej wody.

Woda w domu

SKĄD WZIĄĆ WODĘ?

W domu jednorodzinnym, wchodzą w grę zasadniczo dwa sposoby zaopatrzenia w wodę: przyłączenie do wodociągu albo wykonanie własnej studni. Nierzadko spotyka się układ mieszany – budynek jest przyłączony do wodociągu, zaś do podlewania ogrodu i innych celów gospodarczych przeznacza się wodę ze studni.

 

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto polecić przyłączenie do wodociągu. Płacimy za przyłącze oraz za zużytą wodę, lecz za to nie musimy martwić się o jej jakość, uzdatniać ani przeprowadzać badań.

 

Z kolei woda ze studni tylko z pozoru jest za darmo. Nie płacimy wprawdzie za jej czerpanie, ale wykonanie studni też kosztuje, podobnie jak pompa, zbiornik hydroforowy, urządzenia do uzdatniania. W przypadku tych ostatnich, może to być naprawdę duży wydatek (czasem kilkanaście tysięcy zł) i dochodzą koszty eksploatacyjne – wymiany lub regeneracji filtrów, odprowadzenia popłuczyn do szamba itd.

 

Generalnie pierwszym wyborem powinien być wodociąg, zaś własna studnia rozwiązaniem stosowanym z konieczności. Potwierdzają to doświadczenia użytkowników – ci, którzy po latach korzystania z własnej studni mają możliwość przyłączenia do wodociągu, zwykle to robią. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy woda ze studni jest naprawdę dobra i nie wymaga w ogóle uzdatniania. Jednak to rzadkość. Częściej własne ujecie przysparza kłopotów, a nieraz po kilku latach trzeba wykonać nową studnię. Do tego nigdy nie mamy pewności, czy woda, która dziś jest dobra – będzie taka za rok czy dwa. A woda wodociągowa, choć niekiedy nie najsmaczniejsza czy zbyt twarda, jest regularnie badana i bezpieczna.

 

Uwaga! Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może zawierać wymóg przyłączenia posesji do wodociągu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. WILO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".